Adventný kalendár

Zoznam kníh na rok 2019

Vždy som rada čítala. Mamina si síce najskôr myslela, že ma to nikdy nechytí, no keď som sa k tomu nakoniec dokopala, knihy ma chytili za srdce a už som to s nimi nezabalila. Mám síce niekedy dlhšie prestávky, záleží od okolností a možností na čítanie, no vždy sa k nim vrátim. 

Začínala som s troma pátračmi. Mám ich zhltnutých všetkých, dokonca aj niekoľkých z tých nových, no to už nebolo úplne ono. Tie knihy som zbožňovala. Potom som prešla na klasické dievčenské romány a prečítala som takmer všetky zaujímavé, ktoré v knižnici mali. Na strednej škole som mala v čítaní dlhšiu pauzu. Viete ako, diskotéky, kamošky a frajeri boli prednejší. No na výške som sa ku knihám opäť vrátila s o to väčším zanietením. 

Väčšinou čítam ženské romány, pri tých netreba veľmi rozmýšľať  a najlepšie si pri nich oddýchnem. Mojou najobľúbenejšími spisovateľkami su Jacquelin Susan a Tasmina Perry. No rada si prečítam aj knihy od Lindsey Kelk. V poslednej dobe som sa ale začala orientovať aj na ťažšiu literatúru. Konkrétne na obdobie druhej svetovej. Nikdy som si na túto tematiku netrúfala, no zaujala ma kniha Mama milovala Gabčíka. 

Prečítala som ju za pár dní. Veľmi ma zasiahla, miestami sa čítala naozaj ťažko a dosť som si aj poplakala. Ale dozvedela som sa aj veľa pre mňa nových skutočností. Mrzí ma, že napríklad na dejepise v škole sme sa tomu čo sa naozaj dialo viac nevenovali. Mrzí ma, že sa dejepis nevenuje viac osudom obyčajných ľudí, ktorí vlastne boli hrdinovia. Takéto knihy by mali byť povinnou literatúrou na školách. Aby si deti uvedomili, aká strašná doba to bola. Lebo mám pocit, že dnešnej dobe sa už na to akosi zabúda. 

V roku 2019 by som si rada prečítala niečo ďalšie s touto tematikou. Konkrétne Odsúdení prežiť. Na to sa však musím odhodlať. Nakoľko je to o deťoch, budem musieť nabrať odvahu. Odkedy mám malého, znášam to trošku horšie a ťažšie sa mi odosobní. Takže teraz potrebujem pauzu.

Désirée

Prejdem teda na ľahšiu literatúru, alebo aspoň nie takú reálnu. Jednou z kníh na mojom zozname je Désirée od Annemarie Selinková. Už som síce túto knihu čítala, no je to krásny román založený na historických udalostiach a vychádzajúci z doložených historických faktov. Dávno som ju mala požičanú z knižnice. No po prečítaní som sa rozhodla, že ju nutne potrebujem mať v tej vlastnej. A tak som začala pátrať až som ju nakoniec našla v antikvariáte v Banskej Štiavnici. A v roku 2019 si ju určite znovu prečítam.

Kniha opisuje život Désirée, prvej lásky Napoleona Bonaparte. Zachytáva však aj život Napoleona keď bol ešte len obyčajným vojakom až po vyhnanstvo. Hlavná línia sa ale vinie okolo Désirée. Od obdobia keď bola len obyčajným dievčaťom do ktorého sa mladý Napoleon zaľúbil až po obdobie, kedy sa z nej stala Švédska kráľovná. 

Jama a kyvadlo a iné poviedky

Poe je moja srdcovka. Havrana milujem. A občas si iné jeho poviedky púšťam ako audioknihy na Youtube. Teraz sa chystám čítať túto, sú to pomerne krátke poviedky, zachytávajú vlastne akt vraždy. Väčšinou sú písané z pohľadu jedinca, ktorý vraždu vykoná a viedol ho k tomu nejaký iracionálny pocit. Rozhodne to nie je klasická literatúra, no ak máte radi napätie a miestami až psychicky narušené postavy v knihách, určite si prečítajte niečo od Edgara.

Pražský cintorín

Túto knihu mám už veľmi dlho rozčítanú a neviem sa do nej naozaj zahryznúť. V úvode sa stále strácam a nejako som ešte neprišla na to, o čom to vlastne chce byť. Mala by byť o slobodo murároch, no zatiaľ je len o schyzofrenickom chlapovi a vlastne sa ešte nič neudialo. Kupovala som ju popravde preto, lebo som si chcela prečítať niečo od Umberta Ecca a zaujal ma jej prebal. No povedala som si, že je načase ju konečne prečítať. Tak mi držte palce, chcem to mať už konečne uzatvorené.

Coco

Ikona, legenda, ona. Videla som film, bol skvelý, písala som o nej seminárku, bolo to zaujímavé. Práve preto si chcem prečítať aj knihu, ktorá ponúkne detailnejší pohľad. Poznať príbeh tejto ženy je podľa mňa nevyhnutnosť pre každú fashion maniačku. Takže niekedy v budúcom roku idem na to. Knihu som inak dostala na minulé Vianoce. Ja viem, hanba mi.

Na viac kníh si netrúfam. Predsa len pri Riškovi a všetkých povinnostiach v domácnosti nemám až toľko času na čítanie. Takže budem rada, ak stihnem aspoň tieto a pomedzi to nejaký ten magazín. A čo vy, čítate radi, veľa a ktoré knihy máte na svojom zozname na budúci rok?

PHOTOS BY: NITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *