Cestovanie

Za krásami Benátok

To, že precestujem Taliansko od vrchu až po spodok je mojím snom už od detstva. Zatiaľ sa mi to darí len po maličkých kúskoch a teda pomerne nesystematicky, s veľkými časovými rozostupmi. No vôbec mi to nevadí, som presvedčená, že raz sa nám podarí aj vysnívaný Trip d´Italia.

Tentokrát sa nám podarilo navštíviť Benátky. Na tie som sa veľmi tešila a ešte som teda mala smelý plán absolvovať aj Padovu, no ten nám nevyšiel. Ale o tom neskôr.


To, ako sme sa preubytovali a konečne mali vyhovujúci apartmán ste sa dočítali v predchádzajúcom článku o ceste k moru. Teraz už nasledujú len samé superlatívy a rozplývanie sa. To len také varovanie na úvod :). Hneď v pondelok (dorazili sme v sobotu a v nedeľu sme sa preubytovávali) sme sa vybrali na výlet do tých Benátok. Cesta začala výborne, šli sme skôr ráno, aby sme prišli v normálnom čase a tiež aby sme stihli rezerváciu na parkovisku. Postupne sa však začala stupňovať moja nervozita a moje črevá začali pracovať. Takže sme mali ešte jednu nútenú zastávku. Našťastie zabrala tabletka a po príchode na miesto som už bola viacmenej v pohode. Ale práve toto bol dôvod, prečo sme už potom o pár dní tú Padovu radšej ani neskúšali.

Bella Venezia!

Ak sa do Benátok vyberiete autom, rozhodne vám odporúčam vopred si spraviť rezerváciu parkovacieho miesta. My sme využili parkovisko Venice city park. Spravíte si rezerváciu cez internet vopred, na presný dátum a čas od - do a na mieste to potom vyplatíte na základe potvrdzujúceho mailu. Cena je necelých 6 Eur na celý deň. V búdke u uja si viete kúpiť rovno aj lístky na hromadnú dopravu a zastávka autobusu je kúsok od parkoviska. To sa teda nachádza ešte pred mostom, ktorý spája Benátky s pevninou a cesta autobusom trvá nejakých desať minút. Odporúčam kúpiť si celodenný lístok, ktorý síce stojí 20 Eur na osobu, ale platí vám na všetky autobusy a aj tie väčšie hromadné loďky tzv. vaporetto, ktorými sa viete presúvať už po samotných Benátkach. Tento lístok sa vám určite oplatí, pretože napríklad jeden 60 minutový len na samotné vaporetto stojí 7 Eur. Deti do 6 rokov majú hromadnú dopravu zdarma.

Už keď sme prechádzali cez most, boli sme ohromení. Ten prvý pohľad je fascinujúci. Vidíte krásne historické budovy, všade voda a všetko sa to miesi s prvkami modernej doby - kopec motorových člnov, obrovské lode, moderný prístav, továreň... V tom prvom pohľade, ktorý sa vám ponúkne z autobusu je všetko. A vtedy sa buď zamilujete, alebo ich odsúdite. My sme sa zamilovali.

A to sa vystupňovalo, keď sme sa konečne dostali do mesta. Ak čakáte špinavé a smradľavé mesto, sklamem vás. Neviem či to bolo tým, ako som sa tešila, no ja som tam bordel aj napriek obrovskému množstvu turistov nejak nezachytila. A teda smrad tam určite nebol žiadny a to sme tam boli v lete. Voda v tých menších kanáloch má krásnu zeleno - tyrkysovú farbu a hoci nie je priezračná, pôsobí to pekne. V tých veľkých kanáloch je taká sivo - zelená kalná. Ale všetky tie uličky, mosty, kanály a staré budovy tvoria nádherný mix, ktorý vás pohltí. A to doslova. My sme sa zhodli, že zablúdiť tam nie je problém. Každá jedna ulička je rovnaká. Po pár zabočeniach vždy prídete na nejaké menšie námestíčko - tie sú tiež všetky rovnaké. Našťastie na budovách majú smerové tabule buď k najznámejšiemu mostu Ponte di Rialto alebo k námestiu sv. Marka. To sú v podstate dva hlavné smery. Prípadne sa môžete presunúť rovno vaporettom po Canal Grande. My sme sa teda len tak motkali, trochu sme sa previezli, a nemali sme viacmenej žiadny cieľ. Ak chcete skúsiť gondolu, pripravte si peniažkov viac, ceny sa pohybovali od 120 do 170 Eur čo som si všimla. Ale teda gondolieri sú neskutočne šikovní a oplatí sa ich hoc aj len pozorovať z niektorého mostíka. Ako s tými dlhými gondolami dokážu manévrovať tými úzkymi kanálmi pomedzi budovy...

Naším jediným cieľom bola výhliadka na paláci Fondaco dei Tedeschi. Tú nájdete hneď pri moste Ponte di Rialto. Je to nákupné centrum s najvychytenejšími módnymi značkami a luxusným tovarom. Nech vás to ale neodradí. Vstúpte a vyvezte sa na úplný vrch. Tam na vás čaká nádherný výhľad na mesto. Tu tiež potrebujete mať spravenú rezerváciu. Tá sa dá urobiť buď už na mieste, majú tam na to tablety, no vtedy nemáte istotu, že sa vám ujde miesto. Alebo si ju môžete spraviť vopred cez internet. Je bezplatná a robí sa opäť na konkrétny deň a hodinu ba aj minúty, ale dá sa spraviť len v daný mesiac. Výhliadka je totiž obmedzená kapacitou 80 ľudí a časom prehliadky 15 minút. Stoja tam normálne dvaja sbskári v oblekoch a usmerňujú to tam. Nám dokonca Riško ešte v buse zaspal v kočíku a keďže sme ho nechceli budiť, pán sbskár bol taký zlatý, že nám ho postrážil. Pôvodne sme sa pri ňom chceli prestriedať, no on sa ponúkol, zaparkoval ho pod schody aby sme ho aj my videli a stál pri ňom. Taliani, čo vám poviem.

Vrátim sa k tomu kočíku. Bolo nám hneď jasné, že to tam s ním bude náročné. Boli sme však štyria dospelí, takže sme si povedali, že to zvládneme. Nemáme a ani sme neriešili kvôli jednému dňu turistický nosič a drobec by to ešte neobchodil. Ale ak sa do Benátok vyberiete s kočíkom, pripravte sa, že o bezbariérovom prístupe môžete len snívať. Je to samozrejme pochopiteľné. Všetky mosty sú so schodmi a že ich tam teda za deň prejdete.

Čo sa týka reštaurácií, tu vám tip nedám. My sme si vybrali jednu náhodnú na maličkom námestí niekde v spleti uličiek. Paradoxne to bolo naše najlacnejšie stravovanie v reštike počas celej našej dovolenky. Ale jedlo bolo chutné. Celkovo ceny čo sme si tak všímali neboli nejak extrémne premrštené v celých Benátkach. Pizza tam v priemere stála okolo 9 -10 Eur, cestoviny okolo 13. Nevravím, že to je málo, ale porovnávam s Lignanom, kde sme bývali a tam boli ceny rovnaké. A teda Bratislava tiež nie je o moc lacnejšia :D.

 

Múzeá ani pamiatky sme nenavštívili, to by nám bolo na jeden deň a ešte s dieťaťom veľa. Ale napriek tomu sme si Benátky užili a sme z nich nadšení. Naozaj tam je každý kút fotogenický, kde sa pozriete dýcha na vás história. Jediné čo ma mrzelo, že je tam veľa rozpadajúcich sa chátrajúcich budov, ale pomaličky rekonštruujú, tak snáď sa nerozpadnú. A aby som nezabudla, neviem ako to tam má byť s tým vstupným do mesta, ktoré sa podľa našich médií malo od septembra tohto roku platiť. My sme ho neplatili a ani nemám pocit, že by to tam niekto mal riešiť. Každopádne, nemali by sme s tým žiadny problém, keďže toto mesto je naozaj ako jedno veľké krásne múzeum a tých 10 Eur pred ktorými varovali za tú nádheru nie je veľa.

Lignano Sabbiadoro

Keď pozerám na dĺžku článku, mala by som to asi seknúť a zvyšok dovolenky dať ešte do samostatného postu. Ale to už by bolo, že absolútne neaktuálne, čo je vlastne už teraz, takže to len rýchlo zhrniem. Zvyšok týždňa sme strávili už v samotnom Lignano Sabbiadoro. Chodili sme na pláž, kúpali sme sa a oddychovali. Inak odporúčam prísť po sezóne, ktorá vlastne končí posledným augustovým dňom. Keďže na pláži si nemôžete pre dieťa rozložiť stan ani slnečník (môžete si rozložiť len uteráky), ste nútení brať si lehátka so slnečníkom. Tými je tam zabratá väčšina pláže. Počas sezóny dve lehátka a slnečník stoja na deň nejakých 27 Eur v najbližšom rade od mora, čím sa vám dovolenka značne predraží. Od prvého septembra idú tie ceny dolu zhruba o polovicu. Ale pláž je naozaj krásna, čistá, piesok jemnučký, nechýbajú koše (aj na pláži sa separuje), toalety, sprchy, detské ihrisko. More sme mali teplé, aj keď trochu s riasami. Ale boli to len také tie hrubšie trávy, čo nám nevadilo. Vstup do mora je veľmi pozvoľný, bez kameňov, čo je ideálne pre malé deti. Dokonca v čase odlivu je voda po členky ešte dobrých 20m od brehu. Po sezóne je tam tiež podstatne menej ľudí. Pláž nikdy nebola plná a bol tam pokoj. Nám sa tam naozaj páčilo a keby sme opäť riešli takúto jednoduchšiu dovolenku autom, pokojne by sme sa tam vrátili.

Ak sa rozhodnete pre dovolenkovanie v Taliansku, obrňte sa trpezlivosťou. No určite zahoďte predsudky, uvoľnite sa, pokúste sa nastaviť na vlnu domácich a užite si túto krásnu krajinu so všetkým čo ponúka. A že má čo ponúknuť!

PHOTOS BY: CHILLI MONKEY , NITA, VLADIMÍR HOLUB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *