Adventný kalendár

Tvoríme si vlastné tradície

Od kedy sme s Michalom manželia a bývame vo vlastnom, delíme sa o zvyky, ktoré sme si priniesli z našich rodín. Každým sviatkom sa však tieto zvyky viac prispôsobujú nášmu aktuálnemu nastaveniu a preferenciám. Postupne ako sme stále dlhšie jedna rodina, sa už zaužívané tradície menia. Vytvárajú sa tak vlastne nové.

V období Vianoc je ich asi najviac. Niektoré sme si prebrali a iné sme si vytvorili úplne nové. A teraz, keď máme už aj Riška, bude to opäť trochu iné. Aby som ale prešla na tradície, ktoré sa u nás postupne sformovali, budem ich trochu porovnávať s tými, ktoré sme mali pred tým, než sme sa stali manželmi.

Adventný veniec

Ten sme my napríklad nikdy nemávali. U Michala ale býval. Tento zvyk sa mi veľmi páči, pretože adventný veniec je taká prvá pripomienka vianočného času. Je to asi úplne prvá vianočná vec, ktorá sa v domácnosti objaví. Takže už tretím rokom, v našej domácnosti, tradične máme adventný veniec.

Výzdoba

Žiadne veľké zdobenie sa u nás nikdy nekonalo. Ani u Michala. Tesne pred Vianocami sa povyťahovali nejaké drobnosti, vymenili obrusy, prinieslo sa ihličie. V našej domácnosti som sa ale rozhodla zdobiť vo väčšom. A to už v prvú adventnú nedeľu. To, ako máme vyzdobený byt, môžete vidieť vo včerajšom článku pod číslom 2.

vianočný stromček

Stromček

Tradične máme umelý. Tak ako sme ho mávali u rodičov. Nie sme ani jeden zástancom živých stromčekov, tie radšej nech vysádzajú do tých našich zničených lesov. Je mi ich ľúto, keď ich vidím po týždni služby povyhadzované na kopách pri kontajneroch. Umelý vydrží veľa veľa rokov, nie je z neho bordel a máte istotu, že bude krásny. Stromček sa v našich rodinách staval vždy na Štedrý deň. Keďže my si ho chceme užiť čo najdlhšie, rozhodli sme sa, že nám ho bude nosiť Mikuláš. Takže 6.12. sa u nás stavia domček.

Balenie darčekov

Toto sa tiež vždy konalo na Štedrý deň (teda keď som už neverila na Ježiška). Teraz však zdobíme skôr, nech sa s tým nenáhlime. Aby sme potom už len mohli všetko zabalené zobrať a rozniesť kam treba. Zabalené darčeky máme naukladané pod stromčekom a tam čakajú na svoju chvíľu. Keď bude Riško väčší a začne ešte viac vnímať a pamätať si, chcela by som zaviesť zvonček. To znamená, že darčeky budú schované a až po večeri pribudnú pod stromček. K rozbaľovaniu nás ohlási zvonček. Tak to robievala moja mamina, keď som bola malinká.

Pečenie

Vždy sme piekli šamrole, nanukové rezy a opitého Izidora. K tomu medvedie labky a to bolo všetko. My sme nikdy neboli taká rodina, ktorá by pojedla kopu zákuskov, takže veľakrát aj tieto boli veľa. Ako mám ale vlastnú domácnosť, začala som piecť ešte linecké pečivo, medovníčky a vianočné vanilkové oriešky a rožky. To všetko zvyčajne napečiem už skôr, aby sme mali čo vyjedať aj do Vianoc. Pečiem v takom množstve, aby sme si mohli niektoré druhy povymienať v rámci rodiny. Takto má každý z každého a nikto sa nepresýti jedného druhu.

Prvý a druhý sviatok Vianočný

V tieto dni sme sa vždy stretávali celá rodina pri slávnostnom obede. Túto tradíciu veru nemeníme, akurát sa musela trochu prispôsobiť rozšíreniu rodiny. Áno, takéto udalosti v manželstve vyžadujú značnú dávku organizácie. Pretože postíhať za pár dní všetko, je niekedy naozaj nadľudský výkon.

Budem rada, ak mi do komentárov napíšete nejaké vaše tradičné zvyky, ktoré sa viažu na toto krásne vianočné obdobie. Rada sa inšpirujem, pretože my to ešte určite nemáme uzavreté a radi zavedieme ďalšie tradície. Priestor na ne ešte určite je.

PHOTOS BY: NITA

(1) komentár

  1. […] som vám spomínala tie tradície, aj k nášmu stromčeku sa jedna viaže. S Michalom sme sa rozhodli, že každý rok kúpime za […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *