Móda

Slow fashion z výpredaja?

Ešte vám nelezie na nervy ten neskutočný hype okolo eko života? Samé zero waste, slow fashion... Takto, hneď na začiatok, aby sme sa zle nepochopili, ja samozrejme chápem tieto iniciatívy a tiež ich uznávam, ale. Mám jedno veľké ALE a presne o tom dnes bude reč.

Na tento článok som sa chystala dlhšie, no až doteraz sa mi do neho príliš nechcelo. Viete prečo? Lebo pravdepodobne zožne vlnku kritiky a nepochopenia, nebude sa určite páčiť všetkým a riskujem ním kopu negatívnych reakcií. A z toho má strach asi každý človek, o to viac taký, ktorý sa vyjadruje takto verejne. Ale o tom, prečo sa bojíme vyjadriť svoj názor, si povieme niekedy inokedy. Teraz poďme konečne na dnešnú tému, ktorou je teda to EKO.

slow fashion

umelý kožuch

V poslednej dobe sa roztrhlo vrece a zo všetkých strán sa na nás valí ekológia. Je to pochopiteľné, naša Zem je v katastrofálnom stave, žijeme takpovediac na dlh a skrz prírodné katastrofy dostávame veľmi jasne najavo, že by sme mali niečo zmeniť. No treba si uvedomiť, že to nejde zo dňa na deň. Ono to nie je len tak, zmeniť zmýšľanie ľudí. A určite sa ho nepodarí zmeniť náhlym nátlakom zo všetkých strán. Je super, že sa o tom začalo viac hovoriť, že mnohí jedinci spravili rázne kroky vo svojom prístupe k planéte a áno mali by sme všetci. Ale každý vlastným tempom.

Nenakupujem v sekáči

Nie som ten typ, ktorý by nakupoval v sekáčoch. Párkrát som tam vkročila, no mne to tam smrdí, mám pocit, že tam sú samé handry a aj napriek snahe, som tam proste ešte nikdy nič nekúpila. A nie je to o tom, že potrebujem mať najnovšie kúsky a že by som bola fajnová. Jednoducho na sekáč nie som nastavená. Z času na čas to ale skúšam, veď čo ak náhodou. Keď už z druhej ruky, tak radšej prehľadám mamininu skriňu, alebo sa poobzerám na blogerbazáre. Tam viem, kto danú vec nosil predo mnou, vidím, či sa o ňu staral a hlavne je tam voňavo. Nájdem tam modernejšie kúsky a nemusím si predstavovať, ako by sa dali prerobiť. Na prešívanie totiž nemám chuť ani čas. Napriek tomu som zástancom slow fashion, do určitej miery. Na návrhárske modely peniaze nemám. A prepáčte, no za detské veci, ktoré drobec bude nosiť dva mesiace tiež nie som ochotná dať 30-40 Eur. Ale od detstva som vedená k tomu, aby som sa o svoje oblečenie starala a tiež k tomu, že ho nepotrebujem mať na tony. Väčšinu kúskov nosím naozaj veľa rokov. Dokonca aj obyčajné tričká mi pri dobrej starostlivosti vydržia rekordne dlho, vzhľadom na tú kvalitu. A takto to má možno mnoho ľudí, tak prečo hneď odsudzovať každého kto nakúpi v Zare alebo HMku.

kožúšok

pánsky sveter

streetstyle

Ani neviem, či sa mám vyjadrovať aj k tej výrobe a podmienkam a podobne. Nechcem aby ste ma pochopili zle, odsudzujem to rovnako ako väčšina z nás. Ale treba si uvedomiť aj to, že zamestnávajú kopec ľudí aj u nás. Platia tu dane, čo zas podporuje štátny rozpočet a celkovo sa na to treba pozerať trochu komplexnejšie. To je asi všetko čo k tomu poviem a nie, nechcem tým ospravedlňovať tie tony oblečenia ani zlý prístup k ľuďom, ktorí pre nich šijú. Chcem tým len povedať, že už nikdy u nich nič nekúpiť nie je cesta. Ozývať sa a tlačiť na nich? Jasné, to podporujem. Uvítala by som, keby tlak išiel aj z vyšších miest. Aj to, aby sme nenakupovali bezhlavo, treba si zvážiť či to naozaj potrebujem, či to vynosím a hlavne koľko. Ako píšem vyššie, mne veľa vecí vydrží naozaj dlhé roky. A keď ich nenosím, posuniem ich ďalej. Aj tak sa dá podporovať slow fashion. Pretože to, že nakupujem v sekáči, no nosím si stadiaľ pravidelne plné tašky vecí naozaj nie je slow fashion.

Nita

Sáčky, tašky a iné sr**y

Priznajte sa, koľkí z vás majú kúpené alebo ušité zo záclon vrecká na zeleninu a pečivo. Ja ich mám. A teraz sa priznajte, koľkí ich poctivo vždy nosíte pri sebe. Ja teda nie. Na nákup si ich beriem len vtedy, keď idem cielene. Často sa mi však stane, že sa na nákup dostanem neplánovane a musím kúpiť aj pečivo aj zeleninu. No a sáčky pri sebe nemám. Takže čo? Balím do mikroténu. Áno, cítim sa preto vždy zle, nadávam si, že som tie vrecká niekam predsa len nespratala, ale niekedy sa to proste stane. A v obchodoch zatiaľ iná alternatíva nie je. Lenže doma ten sáčok odložím a ešte ho na niečo využijem. A o tom to je. Všetko čo najviac využiť. Máme dokonca doma stále plastové slamky. A čo ich mám teraz len tak všetky naraz vyhodiť a nakúpiť nerezové? K čomu by to bolo. Do teraz sa o tom nehovorilo, tak sme ich doma mali všetci. Teraz sa hovorí, tak sa všetci tvárime, že to je najväčšie zlo a my sa toho ani nedotkneme. A viete čo? Už ma nebaví cítiť sa trápne a čakať blbé komentáre, keď niekam hodím fotku pohára, do ktorého mi dali plastovú slamku, pretože som si ho zabudla vypýtať bez. Dokonca ani za to, že si niekedy kúpim kávu to go a nemám vlastný pohár. Alebo, že nie vždy nosím vlastnú fľašu s vodou a keď ma práve prepadne chuť na sladený nápoj, tak si tú pollitrovku kúpim. Veď sa zamyslite koľko vecí by sme so sebou museli dennodenne nosiť aby sme toto všetko eliminovali. Ako by sme sa museli strážiť a obmedzovať. Máte pocit, že to je pre nás udržateľné? Z dlhodobého hľadiska určite pre všetkých nie. Pokrok nám zaručil určitý komfort. A ja osobne som zaň vďačná.

neekologická, nie som

Neekologický satan

A teraz na vysvetlenie, lebo už určite vyťahujete krucifixy a prežehnávate sa, že som neekologický satan. Nie nie som. Aj ja sa snažím fungovať ekologickejšie a viesť k tomu aj svoju rodinu. Odpad doma separujeme, snažíme sa ho produkovať menej, keď to ide, vyhýbame sa plastom a tiež bezhlavo nenakupujeme oblečenie. Veci sa snažíme využiť čo najviac, v obchodoch si neberieme tašky, nosíme vlastnú alebo prenášame do auta v rukách či v kočíku. Podporujem zákaz plastových slamiek, sáčkov aj paličiek do uší. Ale, očakávam adekvátnu náhradu, ktorá mi zabezpečí nejaký komfort a teda nech je samozrejme ekologická. Na plánovaný nákup budem veľmi rada chodiť s vlastnými nádobami, ale nech je viac bezobalových obchodov. Nech sú dotované, nech si ich môžu dovoliť všetci.

Ekológia je super, len zatiaľ nie je cenovo prístupná pre všetkých. A to si treba uvedomiť pred tým, ako najbližšie odsúdite niekoho, kto si kúpil rožky do mikroténu. Všetko to ide postupne pomaličky, prestaňme jeden na druhého tlačiť a útočiť, keď ten druhý nie je dostatočne ekologický. Každý na to potrebuje čas a vlastné tempo. Hovorme o tom, vzdelávajme, podnikajme kroky, tlačme na vlády. Ale nebuďme zabednení, nešikanujme a neodsudzujme. Tolerujme!

fast fashionKožuch - Terranova/ Ľadvinka - Stradivarius

Nita mama

PHOTOS BY: MICHAL BÉRES (blog: CHILLI MØNKEY)

(3) komentár

 1. Stanka hovorí:

  Vau! Tak za tento clanok vam posielam velke ❤ niet co dodat. Uplne trefne. 100% suhlasim ?

  1. Nita hovorí:

   Ďakujem, veľmi si to vážim :-*

 2. Sabi hovorí:

  AMEN! Presne na tieto slová som už mesiace čakala, pretože tiež mi lezú zero-waste kecy hore krkom. No zároveň, presne, ako píšeš, stav planéty nie je ani nám doma ľahostajný. Tiež separujeme, stále poctivejšie a poctivejšie. Nerobí mi žiadny problém po meste behať pešo. Na nákupy chodím s plátenkou a dokonca už aj môj frajer. 😀 Aj plastové slamky máme, no u nás doma ich umývame a používame viackrát. Nevidím na tom nič zlé, a teda nepotrebujem mať nerezovú za 8€. Osobne inak tiež nemusím sekáče. Ja sa skrátka necítim dobre v oblečení, ktoré viem, že predo mnou pravdepodobne prepotil niekto iný. Myšlienka je fajn, ale v tomto sa absolútne nedokážem odosobniť, hoci to skúšam roky. A také nakupovanie v H&M? Za mňa áno. Samozrejme, nemyslím tým šialené nákupy každý týždeň, ale jedny rifle a pár tričiek za polroka sú podľa mňa v poriadku. Inak v neposlednom rade, vyzeráš bombasticky, brutálna kočka! 🙂

  Sabi z blogu Beautiful savage

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *