Adventný kalendár

Prečo budú tieto Vianoce iné?

Krajší začiatok decembra ako dnešné ráno som si ani nevedela predstaviť. Sobota, voľný deň, všetci sme doma, nikam sa neponáhľame. Vstanem, že idem malého zobrať z postieľky k nám do postele a pri pohľade z okna spozorniem. Niečo je inak. Večer, to tam určite nebolo. Nie, keď sme si šli ľahnúť bola na autách len ľahká námraza a teraz? Hľadím na zasnežené mesto. V tej chvíli sa cítim ako malé dievčatko. Tak veľmi ma to potešilo, že celá nadšená budím Michala. Keď rozlepil oči, najskôr sa zľakol, že sa niečo stalo. Potom trochu podráždene zahundral, že sa musí dvihnúť. Stále nevie prečo. Keď zbadá sneh, necháva ho to značne chladnejším ako ja. Určite myslí na to, že bude musieť odhrabávať auto. Ja mám ale radosť za oboch. Teda za všetkých troch. Pretože hneď beriem Riška na ruky a ukazujem mu tú nádheru za oknom. Ešte nerozumie čo mu ukazujem. Potom sa ešte chvíľu pováľame v posteli. Lenže to už začína dobiedzať Ela, že chce ísť von. Väčšinou ju Michal zoberie len na rýchlu venčovku, no dnes nie. Dnes sme sa všetci poobliekali a šli sme sa prejsť do nášho zasneženého mesta. Cestou si kúpime čerstvé pečivo a užívame si studené vločky dopadajúce na naše tváre. Veru, toto je najkrajší začiatok decembra.

Dneškom nezačína len december, no s ním začína aj vianočné obdobie. Do dnešného dňa u nás bola akákoľvek výzdoba alebo čo i len vianočná pesnička tabu. Od dnes ale toto embargo padlo a začínajú pre nás Vianoce. A ja sa chystám užiť si to naplno. Takže, zajtra zdobíme celú domácnosť, na Mikuláša staviame stromček a hlavne, celým týmto obdobím nás aj vás bude sprevádzať tento adventný kalendár. V ňom každý deň nájdete iný článok. Bude tu niečo zo sveta módy, tiež krásy, nejaké tie tipy na darčeky ale aj diy návod či recepty. Verím, že si každý nájde to svoje.

No a prečo budú tieto Vianoce iné? Hneď z niekoľkých dôvodov. Ale ten najhlavnejší je Riško. Budú to jeho prvé Vianoce. A preto budú jedinečné pre nás všetkých. Už je väčší, takže bude vnímať všetko čo sa okolo neho deje. Teším sa na to, keď prvýkrát zbadá rozsvietený stromček, keď budeme spolu tancovať na vianočné pesničky, pôjdeme sa prejsť na vianočné trhy a keď bude rozbaľovať darčeky.

Vždy som sa na všetky vianočné sviatky veľmi tešila. Je to ten najkrajší čas v roku. Ale tieto klišé všetci dobre poznáte. No na tieto sa teším oveľa ale oveľa viac. A na všetky ďalšie tiež. Nikdy som nebola tak extrémne mamičkovský tip. Nesnívala som aké to bude, čo všetko budeme podnikať keď raz budeme mať deti a podobne. Ale teraz, keď to je aktuálne, prežívam to úplne inak. Nie, vianočné fotenie sme neabsolvovali, zas odtiaľ potiaľ, to je už aj na mňa too much. Ani nemáme všetci nakúpené vianočné svetre. Ale inak som rozhodnutá si všetky tie prípravy a aj samotné Vianoce užiť ako to len najviac pôjde. Rodinne, v pohode a radosti. Veď práve týmito Vianocami to všetko začína. Tu si začíname vytvárať naše vlastné zvyky a tradície. Tie, ktoré budú aj pre Riška postupne automaticky späté s najkrajšími sviatkami roku. Už nebudeme robiť Vianoce len pre seba, ale budeme ich chystať pre neho. Aby každé jedny boli nezabudnuteľné. No aby sa nespájali len s darčekmi, ale s celou atmosférou a zážitkami.

Takže preto budú tieto Vianoce iné. Budú intenzívnejšie, jedinečné a naše. A ja také želám aj vám všetkým. Užite si všetky tie prípravy, celý advent ako to len najviac pôjde. Spravte si doma tú pravú atmosféru, rozvešajte svetielka, vytiahnite ozdoby a nezabudnite na adventný veniec. Tí svedomitejší máte určite aj adventný kalendár, vďaka ktorému sa budete ešte intenzívnejšie každý deň približovať a zároveň tešiť na ten hlavný večer. A keď konečne príde, tak nemyslite len na darčeky pod stromčekom, ale hlavne na darček v podobe ľudí, ktorých máte okolo seba. Na svetielka v detských očiach pri pohľade na rozžiarený stromček. Na zvyky a tradície, ktoré je dôležité zachovávať, lebo aj tie definujú to kým sme. A v neposlednom rade myslite aj na seba a konečne si na chvíľu vydýchnite, zrelaxujte sa  a nikam sa neponáhľajte. Len si užívajte daný okamih. Krásny a veselý čas adventný vám prajem priatelia.

PHOTOS BY: NITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *