Nezaradené

Jesenná výzdoba domova

Už mi to až začína byť blbé, že vám tu v každom článku básnim o jeseni. Ale aspoň vidíte, akú z nej mám radosť a ako si ju užívam. A teda ani dnešný post nebude výnimkou. Dnes vám chcem ukázať, ako som trochu jesennej atmosféry preniesla aj do nášho domova. 

Je fakt, že nakoľko je u nás momentálne trochu bordel pretože chystáme detskú izbu, a v spálni nejak veľa priestoru na dekorácie nie je, zamerala som sa hlavne na obývačku. V podstate som všetky dekorácie umiestnila sem. Ale veď práve obývačka je miesto, kde sa doma zdržiavame najčastejšie a kde prichádzajú aj návštevy, takže tam má tá výzdoba najväčšie opodstatnenie.

Nerobila som žiadne veľké úpravy ani extrémne prehnané dekorácie. Skôr som sa snažila len tak jemne naznačiť jesennú atmosféru. Keďže ja nie som príliš na také tie prírodné ozdoby a natur štýl mi nie je nijak blízky, určite u mňa nenájdete žiadne konárikové venčeky so sušenými kvietkami a tekvičkami, ani také tie prírodné špagáty a drevené srandy. Moje preferencie v dizajne ste mohli vidieť už vo vianočnom dekoračnom článku alebo v článku s home decor inšpiráciou. A hoci som teraz dekorácie neťahala vyslovene do nejakého art deco alebo elegancie, snažila som sa zachovať ráz celej izby. Ozdoby sú jemné, nevtieravé a príjemne dotvárajú atmošku. A hlavne sú nizkonákladové a môžete si ich celkom jednoducho spraviť aj doma.

Živé kvety

Ako úplne prvé som využila jesennú klasiku, ktorú teraz nájdete v každom kvetinárstve ale tiež v supermarketoch. Stojí pár drobných a skvelo poslúži ako krásny živý doplnok. Nemám rada umelé kvety a tiež príliš nepreferujem kvety v črepníkoch. Teda nejaké doma máme, ale nemám rada "zaburinenú" celú domácnosť. Ešte tak maximálne balkón, ale to je o inom. Takže ak mi chcete na sviatok spraviť radosť, prosím prineste mi radšej rezané kvety ako čokoľvek v kvetináči. Rezané kvety sú krásne nakvitnuté, vydržia tak akurát, potešia a nepotrebujú dlhodobé miesto.

Tento raz som rezané kvety vložila do malých IKEA vázičiek. Na fotke to síce nevidno, no tá nízka je zelený a druhá modrá. Sú krásne, jednoduché  a nám sa do interiéru skvelo hodia. Kúpite ich dokopy asi za 6 Eur a ešte stále ich majú. No neviem na ako dlho, keďže už začínajú vyťahovať Vianoce.

Svetielka a listy

Druhou dekoráciou je svetelná reťaz z Tiger-a, ktorá bola rovno už aj so štipčekmi. Čo je úplne super, pretože sa dá využiť na veľa spôsobov. Buď použijete len samotné svetielka, alebo ako ja do štipčekov popripínate listy, alebo to využijete ako "fotorámik" a zaštipcujete si k svetielkam svoje obľúbené fotky. Svetielka sú na tenkom drôtiku, takže sa dajú dobre prispôsobiť.

Listy som si vyrobila sama z farebného papiera a natrela som ich ešte zlatou farbou aby sa leskli. Hoci to na fotkách príliš nevidno. Tá naša obývačka je trošku tmavšia, teda pokiaľ ide o svetlo na fotky. Inak je tam svetla tak akurát, len s tým foťákom príliš nespolupracuje :D. A ja som si práve ju musela vybrať na takýto článok čo?! Ešte k tým listom, ako som spomínala, také tie vyslovene prírodné dekorácie pre mňa príliš nie sú, takže papierové listy boli pre mňa vhodnejšia voľba ako tie ozajstné. Tie si radšej užívam vonku, aj keď teda pri venčení Ely sú celkom zradné.

Bonbóny

Veľmi jednoduchým spôsobom dekorácie môžu byť aj obyčajné bonbóny alebo cukríky. Ja som využila ich krásny zlatý obal, ktorý sa hodí k ostatným doplnkom v izbe. A okrem toho si môžete hocikedy zamaškrtiť. Cukríky som vysypala na keramický list, ktorý vyrobil Michal na kurze, ktorého sme sa zúčastnili vlani v zime. Veľmi sa mu podaril a je stálou súčasťou konferenčného stolíka.

Okrem cukríkov na liste som ešte na stôl spravila jednu ozdobu. Tentokrát je tam aj ozajstná príroda, pretože som využila gaštany. Opäť som použila lesklé papierové listy a svetielka. Všetko som to nadekorovala do vázy (opäť IKEA a Tiger). Lacné, rýchle a efektné. Jediná nevýhoda je umiestnenie napájacej krabičky na svetielka. Buď ju schováte a nebudete už k nej mať prístup, alebo ju necháte trčať von z vázy a priznajme si, bude vám zavadzať a rozčuľovať vás. Ako sa rozhodnete?

Sviečky

U nás doma často sviečky nepálime. Priznám sa, že mi to ani nenapadne. A už vôbec nie voňavé, tie ani jeden z nás neznesie. Jediné čo zvládame sú raz za čas santalové vonné tyčinky v spálni. Ale to naozaj len výnimočne. No predsa som neodolala týmto krásnym svietnikom, ktoré sú v art deco štýle a proste som ich v tej IKEA nemohla nechať. Veď oni sa úplne pýtali do tej našej obývačky. A tak som v nich už teda párkrát mala aj tie čajové sviečky zapálené. Aby Michal nepovedal, že sme ich kúpili zbytočne. Jeden stál tuším 3 eurá, čo je prijateľná cena.

A to je z našej výzdoby všetko. Verím, že sa vám aspoň niečo zapáčilo a prípadne som vás aj inšpirovala aby ste si trochu jesene priniesli aj do svojho domova. Budem rada, ak mi napíšete aké dekorácie preferujete vy a či vôbec zvyknete zdobiť aj mimo Vianoc. 

 

PHOTOS BY: NITA

(6) komentár

 1. To je nádhera:)
  My jsme loni měli všude poházené kaštany a taky jsem se dala na vydlabání dýně.. Moc se mi to povedlo (samochvála smrdí:D), ještě když jsem ji umístila na stolek s plno barevnými lístečkami.. Ale letos už to dělat nebudu, protože mi bylo hrozně smutno, když jsem pozorovala, jak “Pan Pumpkin” každý den víc a víc hnije 😀

  1. Nita hovorí:

   Ďakujem. Áno tekvice sme tento rok ani my nerobili, lebo keď sa rozpadávajú je to človeku ľúto.

 2. Sabi hovorí:

  ani nevieš, ako milujem takéto články! 🙂 v bytových dekoráciách sa priam vyžívam a čo sa týka blogosféry, nová inšpirácia je viac než vítaná 😀 tie svetielka z Tigeru vyzerajú parádne, mala by som sa tam ísť pozrieť (ale nie na svetielka, lebo tých mám až príliš…).. vyzerá to u vás krásne! 🙂

  Sabi z blogu Beautiful savage

  1. Nita hovorí:

   Majú v Tigery naozaj super veci teraz, teda ako vždy. Človek by tam nechal aj gate veľakrát 😀 A ďakujem, som rada že sa výzdoba páči 🙂

 3. Tie listy so svetielkami vyzeraju super, inak taky svietnik z ikea mam aj ja a je super:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *