Cestovanie Móda

Istanbul vol. 4

Ahojte, mám pre vás posledný príspevok z dovolenky v Istanbule. Sľubovala som vám nejaké tipy, tak sa mi snáď podarí všetko zrozumiteľne zhrnúť. Na začiatok by som chcela povedať, že Turecko je nádherná krajina s veľmi milými a príjemnými ľuďmi, ktorí sú ochotní pomôcť. To neznamená aby sme to zneužívali, no keď vám niekto ponúkne pomoc, nebojte sa ju prijať.

Keď sme hľadali Grand Bazaar, stáli sme na križovatke a bezradne čumeli do mapy. Pristavila sa pri nás slečna s otázkou, či nepotrebujeme pomôcť. Tiež pri hľadaní Múzea nevinnosti sme sa pýtali domácich ako sa k nemu dostať a ani jeden nás neodmietol. Je tu síce problém s angličtinou, hlavne v častiach, kde sa nepohybuje toľko turistov. Avšak aj tí čo anglicky nevedia sú ochotní pomôcť aj rukami nohami ako sa hovorí. Druhýkrát sme tureckú ochotu zažili, keď sa nám na karte na MHD minul kredit. Ja som cez turnikety k metru prešla, no Michal ostal na druhej strane. V ten deň sme si plánovali zameniť ďalšiu hotovosť, no v tej chvíli sme mali len eurá a kartu sme si nemohli dobiť. Pýtala som sa strážnika, kde nájdeme zmenáreň. Keď nás videli dve ženy ako sa trápime, keďže strážnik nevedel anglicky, pristavili sa povedali nám kde zmenáreň nájdeme. Nakoniec sme ju však hľadať nemuseli, pretože jedna zo žien Michala pustila cez turnikety na svoju kartu. Zaplatila mu lístok a nič za to nechcela. To by sa nám v Bratislave určite nestalo.

Tu sa dostávame k prvému bodu:

1. Istanbulkart – karta na cestovanie v MHD
Dá sa kúpiť asi v každom novinovom stánku, tiež na letisku a na väčších prestupným staniciach metra v automatoch. Stačí vám jedna karta, na ktorú môžu postupne prejsť viacerí. Kartu si nabijete v každej stanici metra v automatoch pri vstupe. Budete však potrebovať Líry. Kartu môžete použiť v metre, v autobusoch (pozor! nie v tzv. Dolmušoch – tu sa platí v hotovosti, my sme ich však nevyužívali), na trajektoch a tiež na tzv. Marmaray (vlak, ktorým sa dostanete popod Bospor z Európskej na Ázijskú stranu Istanbulu.)

2. Hotovosť
My sme si hotovosť zamieňali priamo v Istanbule. V tých hlavných turistických a nákupných štvrtiach nie je problém nájsť zmenáreň. Tiež v každom nákupnom centre. Kurz bol celkom dobrý, najlepší sme našli na Grand Bazaar (1 Euro = 2,87 TL). Tam sa síce dalo platiť aj Dolármi alebo Eurami, no najviac sa oplatilo platiť Lírami. Alebo platobnou kartou. My sme si zamieňali hotovosť len na dobíjanie karty na metro a nákup balenej vody. Tú mimochodom kúpite hocikde za cca 1TL, keďže sa tu neodporúča piť vodu z vodovodu.

3. Museum Pass
Mám pocit, že málo turistov o ňom vie. Keďže hlavným cieľom turistov v Istanbule sú pamiatky a múzeá, všade sú rady. A nie krátke rady. Keď si však kúpite Museum pass, radom sa vyhnete. A tiež ušetríte. Viac o ňom nájdete tu.

4. ISIC
Ak ste ešte študenti a máte ISIC, zoberte si ho. V niektorých múzeách majú aj študentské vstupy a rozdiel medzi celým a študentským lístkom je celkom veľký. Napríklad v Dolmabahce paláci stál celý lístok 40TL a študentský 5TL. Tomu hovorím rozdiel 😉

5. Na záver by som vám rada dala pár tipov, čo vidieť. Myslím okrem tých hlavných turistických atrakcií.
Turkuazoo akvárium
Múzeum nevinnosti (Má zmysel len vtedy, ak ste čítali knihu.)
Goztepe park ( Je síce v Ázijskej časti, no oplatí sa ho vidieť. Ak budete mať na prehliadku mesta dosť času, určite tam zájdite. Aj tieto fotky sme fotili tu.)
Kadikoy ( Štvrť na Ázijskej strane. Hneď keď vystúpite z trajektu môžete sa vydať na prieskum priľahlých uličiek. Nájdete tu naozaj všetko. Pár uličiek ukrýva naozajstné poklady. Je tu plno obchodov so starožitnosťami, dobré reštaurácie aj trhy s rybami, ovocím a zeleninou, sladkosťami, pečivom…)
– Beyoğlu ( Štvrť na Európskej strane. Uličky v okolí Galata tower sú tiež plné rôznych obchodíkov. Je tu veľa hudobnín, špecializovaných vždy na jeden druh hudobných nástrojov. Malý raj pre hudobníkov. Našli sme aj uličku plnú retro obchodíkov, v ktorých predávali retro šaty, modely áut, platne, plagáty a všeličo pop-artové.)

Ak by vás ešte niečo zaujímalo, napíšte mi mail, alebo sa opýtajte na Ask.fm tu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Michal Béres

Shirt, Snapback: H&M/ Bag: Mohito/ Shoes: Deichmann/ Lipstick: MAC 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *