Nezaradené

Christmas party

 
Každým dňom sme o krok bližšie k najkrajším sviatkom v roku. Všade blikajú svetielka, znejú koledy a vo vzduchu už cítiť Vianoce. A kedy inokedy, ak nie práve v predvianočnom období, je ten pravý čas usporiadať párty? Veď Vianoce sú o šťastí, rodine a blízkych, sladkostiach či punči. A práve to sú tiež základné atribúty skvelej oslavy. A buďme k sebe úprimní. Aj keby tie Vianoce neboli, dôvod na párty sa nájde vždy. Teraz sa však nebudeme baviť len o takej hocijakej párty, ale práve o tej vianočnej. S ozajstnou vianočnou atmosférou, ktorá nás ešte viac naladí na blížiace sa sviatky.

Často pri organizovaní rôznych párty zabúdame na detaily. Väčšina si myslí, že stačí aby bol dostatok alkoholu, nejaké chlebíčky a úspech je zaručený. No ono to nie je také jednoduché. Samozrejme, ak idete zapiť víťazstvo vo futbale, viac vám netreba. Keď však chcete pripraviť udalosť, na ktorú všetci zúčastnení budú ešte dlho s úsmevom spomínať, chce to niečo viac. A tu sa dostávame k podstate tohto článku. Ako usporiadať tú najlepšiu a nezabudnuteľnú vianočnú párty? 

 
 
POZVÁNKY
Žiadna párty sa nemôže konať bez hostí. A ako sa hostia dozvedia o vašej párty ak ich patrične nepozvete? Stačí ak im pošlete smsku, e-mail alebo im to spomeniete keď ich stretnete niekde v meste. Ale môžete to spraviť aj originálnejším spôsobom. Na klasické papierové pozvánky sa v dnešnej dobe už zabúda a stávajú sa opäť niečím netradičným. Vytvorte si preto svoje pozvánky, ktoré si hostia budú môcť odložiť a aj po niekoľkých mesiacoch či rokoch im budú pripomínať ako dobre sa u vás zabávali. Na internete nájdete množstvo vzorov a nápadov ako si takú pozvánku vyrobiť. Je len na vás, ako svoju párty odprezentujete. Popri klasických pozvánkach môžete vytvoriť aj udalosť na Facebooku, kde zverejníte ďalšie potrebné detaily. Pomocou rôznych aplikácii je potom možné k webovej stránke udalosti vytvoriť tzv. QR kód. Ten spolu s textom vytlačte na pozvánku a vaši hostia tak môžu pomocou čítačky v telefóne okamžite potvrdiť svoju účasť. Je to hravé, inovatívne a vy budete mať prehľad s kým môžete rátať. Na pozvánku alebo do udalosti tiež nezabudnite uviesť, či majú vaši hostia tiež niečo priniesť, prípadne aký je dresscode a téma párty (pokiaľ nejakú máte). Aby potom nezostali prekvapení, prečo sú všetci prezlečení za škriatkov a Santa Clausov, len oni prišli ako normálni smrteľníci. 
 
 
OBČERSTVENIE
Základom každej párty, oslavy či posedenia je dobré občerstvenie. Zabudnite na fľašu vína či domácej a pár obložených chlebíčkov! Chlebíčky už idú všetkým krkom. Dostanete ich u tety na návšteve, strašia vás každú rodinnú oslavu narodenín, pripravujete si ich ak vám nevyšiel Silvester na chate a musíte sedieť doma pred televízorom. Skúste niečo nové. V obchodoch s potravinami dnes už kúpite naozaj takmer všetko na čo len pomyslíte. Popustite preto uzdu fantázii a nebojte sa experimentovať. Nemusíte hneď vyvárať exotické jedlá, na párty stačia drobnosti. Skúste napríklad figy s kozím syrom, alebo jednohubky s Lučinou a lososom. Prípadne upečte pizzové slimáčiky. Nie sú to žiadne zložité časovo-náročné jedlá a hostia aj napriek tomu budú vidieť, že ste si dali záležať. Ak oslavu usporadúvate krátko pred sviatkami a začali ste už vypekať tradičné vianočné sladkosti ako sú medovníky či linecké pečivo, máte vyhraté. Nemusíte vypekať nič špeciálne, stačí znásobiť dávku a vaši hostia sa aj tak pooblizujú až za ušami. Ak ste ešte s pečením nezačali, alebo chcete pripraviť niečo netradičné, neváhajte. Môžete napríklad upiecť skvelé čokoládové brownies, muffiny alebo cookies sušienky. K tomu pripravte horúcu čokoládu alebo kakao s marshmallows a úspech je zaručený. Ak sa vám naopak nechce trápiť s pečením, vyskúšajte napríklad fondue. Fondue sadu už dnes nie je problém kúpiť. Na výber máte menšie, ktoré zohrievate kahancom, elektrické alebo s horákom na lieh. Potom v ňom stačí rozpustiť čokoládu s maslom a trochou mlieka alebo šľahačkovej smotany, pripraviť rôzne druhy ovocia (prípadne cukríkov) ktoré sa dobre napichuje a vaši hostia si svoj dezert namixujú podľa vlastnej chuti. Pri príprave občerstvenia nezabúdajte aj na to, že jeme tiež očami. V období Vianoc si to pýta veľa červenej, zelenej a bielej. Najlepšie sa dá vyhrať samozrejme na medovníčkoch alebo muffinoch. Na ozdobenie muffinov prípadne cupcake-ov môžete použiť krémy zafarbené potravinárskym farbivom a vytvoriť tak napríklad mikulášsku čiapku alebo vianočný stromček. Z bielych marshmallow cukríkov môžete vytvoriť snehuliakov a do cookies sušeniek dajte namiesto kúskov čokolády lentilky. Nezabudnite aj na čaj s rumom a poriadny vianočný punč, bez ktorého sa nezaobíde žiadna vianočná párty!
 
 
ATMOSFÉRA
Už pri občerstvení som spomínala, že je dôležitá aj jeho úprava. Rovnako je preto dôležitá aj celková úprava priestorov, kde sa bude všetko odohrávať. Aby ste vytvorili tú pravú vianočnú atmosféru, vytiahnite všetky ozdoby a svetielka, ktoré doma nájdete. Prípadne si môžete výzdobu vyrobiť. Už ako deti v škole sme vystrihovali vločky, maľovali na okná a lepili ozdoby z farebných papierov. Vráťte sa do detských čias a premeňte svoj domov na vianočnú rozprávku. Ak sa vám nechce vystrihovať a lepiť a okná už máte pred Vianocami poctivo umyté, v obchodoch nájdete množstvo hotových ozdôb, ktoré proste stačí zavesiť či postaviť na poličku. A nezabudnite na vysvietený vianočný stromček! Bez neho by to predsa nebola naozajstná vianočná párty. Správnu atmosféru dotvoríte aj pomocou hudby. Spravte si vianočný playlist a nechajte ho hrať v pozadí počas celého dňa či večera. Zaraďte do neho tie najväčšie vianočné hity ako sú Rolničky, Last Christmas od Wham, All I want for Christmas od Mariah Carey, a nezabudnite ani na tradičné slovenské koledy. Snažte sa playlist spraviť dostatočne pestrý a dlhý, aby sa neopakoval dookola a nezunoval sa všetkým prítomným. My zvykneme počas našich párty púšťať bez zvuku aj filmy s danou tematikou. Síce ich nikto nesleduje, no dotvára to akési pozadie celej akcie. 
 
 
PROGRAM
Nechcete len tak posedávať a popíjať punč? Chcete sa viac baviť a mať na čo spomínať? Chcete mať fotky, prípadne videá na ktorých sa zasmejete, a ktoré nebudú len nudnou dokumentáciou že Fero, Zuza, Milan, Kamil… na vašej párty naozaj boli? Tak pripravte aktivity, pri ktorých sa všetci dobre zabavíte a nikto sa ani na chvíľu nebude nudiť. Môžete si zahrať stolové hry ako Človeče nehnevaj sa, prípadne Človeče napi sa, alebo si zasúťažiť pri Activity. Ak sa zídete aspoň trošku fyzicky zdatnejšia partia, určite bude mať úspech Twister ale Dancepad. Ak nepoznáte Dancepad, je to taká tá tanečná podložka so šípkami, na ktoré musíte stúpať, podľa toho ako bežia na obrazovke. Zábava zaručená a o vtipné videá postarané. U nás má úspech aj karaoke, aj keď na to treba väčších exhibicionistov alebo odbúravač zábran – alkohol. V rámci aktivít a zbierania zaujímavej fotodokumentácie môžete pripraviť aj fotokútik. Nejde o nič zložité a nepotrebujete na to drahú fotobúdku. Stačí fotoaparát a nejaké rekvizity. Ja som si na našu párty pripravila nejaké sobie ušká, nosy, fúzy či Mikulášovu bradu. Nemusíte kupovať drahé doplnky, podobné rekvizity si viete pripraviť úplne svojpomocne a rýchlo. Vytlačte alebo predkreslite si tvary, vyfarbite ich, vystrihnite, prilepte na špajdľu a môžete sa fotiť. Tento trend mám veľký úspech a oživí fotky z každej akcie. Okrem toho, dnes už veľa ľudí využíva Instagram. Dohodnite si so svojimi hosťami jednotný „hashtag“ (#kľúčové slovo), ktoré budete používať pri zverejňovaní fotiek a vytvoríte si tak akýsi verejný virtuálny fotoalbum. Nie je to samozrejme nič pre konzervatívnejšie tipy a je potrebné rešpektovať ak niektorý z prítomných nechce aby fotka s ním bola takto zverejnená.
 
Tipov na skvelú párty by sa určite našlo ešte mnoho, no najdôležitejšou súčasťou je určite dobrá partia ľudí, ktorí sa vedia zabávať. Zvyšok už je len maličkosť, ktorá dobrú akciu ešte vyšperkuje. Ak ste sa teda rozhodli usporiadať vianočný večierok, alebo sa na nejaký chystáte, prajem vám veľa zábavy, dobrého jedla a hlavne skvelých ľudí. Štastné a veselé!
 

Foto: Nita

(5) komentár

  1. Krásný článek, já nikdy nic takového nepodnikla 🙂

  2. Krásný článek, já nikdy nic takového nepodnikla 🙂

  3. vianočné pečenie je naj <3 a spraviť si "party"na vianoce je super, hlavne ak sú tam blízki 🙂

    ♥Kflori's world

  4. vianočné pečenie je naj <3 a spraviť si "party"na vianoce je super, hlavne ak sú tam blízki 🙂

    ♥Kflori's world

  5. Určitě to byla skvělá párty, taky ráda pořádám různé večírky, jen před Vánoci bych už to nezvládla. Pokud se chceš inspirovat, koukni na to jaké párty pořádám já: http://marketatrpisovska.blogspot.cz/search/label/P%C3%A1rty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *