Mama svet Móda

Chráň si čo máš

Na tento článok som sa chystala už dlhšie, no akosi som sa nevedela rozpísať. Potom som ho aj napísala a nedostala som sa k publikovaniu. Priznám sa, že som sa asi tejto témy bála. Predsa len nemám blog ladený týmto smerom. No potom som sa nad tým zamyslela a povedala si prečo nie? Píšem predsa pre ženy a dievčatá. To však neznamená, že musím písať len o svetríkoch, sukniach, topánkach a krémikoch. Áno, tieto ľahké témy sú skvelé na odreagovanie po náročnom dni v škole či v práci. Občas si však treba pripomenúť aj niečo dôležitejšie. A tak tu dnes čítate tieto riadky, ktoré veru nebudú o oblečení, hoci sú doplnené fotkami s outfitom.

Hneď na začiatok chcem ujasniť, prečo som zvolila tieto fotky. Odpoveď je jednoduchá - TRIČKO. Presne toto tričko ma motivovalo k napísaniu článku na túto tému. A o akej téme vlastne hovorím? O rakovine prsníka. Respektíve o jej prevencii. Pozrite sa poriadne na to tričko. Tak krásne upozorňuje na dôležitú časť ženského tela. Prsia sú naša prednosť. Sú jednou z častí nášho tela, ktoré nás odlišujú od mužov. Okrem okrasnej funkcie však plnia aj jednu veľmi dôležitú v období, keď sa staneme matkami. Poskytujú najcennejšiu potravu nášmu potomkovi.

Či už sa chceme stať matkou alebo nie, nemali by sme na svoje prsia zabúdať. Rovnako, ako venujeme dostatok pozornosti našim vlasom, pleti či nechtom, rovnako ako precízne si ráno vyberáme oblečenie, tak presne tak by sme mali pristupovať aj k nim. Venovať im náležitú pozornosť a starostlivosť. Už vám je určite jasné, že nevravím o krémovaní spevňujúcimi krémami a cvičení. Samozrejme aj to treba, no teraz úprimne. Kedy naposledy ste si spravili samovyšetrenie prsníkov? A kedy ste boli na preventívnej prehliadke u gynekológa? Mamičky pubertálnych dcér, zobrali ste k nemu už aj svoju dcéru?

Okrem iných vyšetrení sa práve gynekológ stará aj o zdravie našich pŕs. Pravidelne by vás mal poslať na sono a po 40-ke na mamograf. Ak to nerobí, žiadajte to od neho, alebo ho rovno zmeňte. Pravidelnosť vyšetrení by mala byť každé 2 roky a po 30-ke každý rok. Dá sa tak včas diagnostikovať nie len samotná rakovina prsníka, ale tiež cysty, ktoré jej môžu predchádzať a netreba ich zanedbať. Rakovina prsníka je najčastejšou príčinou úmrtia žien na zhubné ochorenie. Na Slovensku má predpoklad zhruba každá dvadsiata žena, ktorá sa dožije osemdesiat rokov. Preto prosím nepodceňujte prevenciu. Ak sa včas diagnostikuje a nasadí sa liečba, je väčšia pravdepodobnosť na úplné uzdravenie.

Ak vás táto téma zaujíma viac, určite odporúčam stránky Avon www.zdraveprsia.sk.

PHOTOS BY: MICHAL BÉRES (blog: CHILLI MØNKEY)

(4) komentár

 1. Děkuji za takový článek <3

  1. Nita hovorí:

   Ja ďakujem za taký komentár 🙂

 2. Krásny článok Nita a pravdivý :). Ja si robím samovyšetrenia doma a aj pravidelne chodím na prehliadky. Myslím, že o tejto téme treba hovoriť 🙂

  VLADIES

  1. Nita hovorí:

   Ďakujem, áno určite to je veľmi dôležité a prevenciu netreba zanedbávať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *