Krása Mama svet

Bez SPF ani krok

So stúpajúcimi teplotami začíname odhadzovať vrstvy oblečenia. Odhaľujeme čoraz viac kože a vystavujeme sa slnku. Pre niekoho je krásne hnedé opálenie mantra letných mesiacov a ochranným krémom sa vyhýba ako čert krížu. Iný hneď s prvým slniečkom chytí alergické reakcie a SPF krémami by sa najradšej oblieval. 

Vo svojom okolí mám väčšinu ľudí, ktorým sa leto bez riadneho opálenia neráta a kedysi som do tejto skupiny patrila aj ja. Problém však bol, že ja som to opálenie nikdy nedosiahla. Vždy som skončila spálená, ubolená a v konečnom dôsledku oproti okoliu stále biela. Musela som dospieť, aby som pochopila, že krásne opálená aj tak nikdy nebudem a nemá význam trápiť sa a ničiť si zdravie.

posthelios anthelios detská pokožka spf50

Veru tak, cieleným opekaním na slnku, ale aj behaním po meste v tieločku bez toho aby ste sa natreli ochranným krémom si ničíte zdravie. A nie, SPF 6, ba ani 15 či 20 nestačí. Popísalo sa o tom už toľko, čoraz viac sa to prízvukuje, prebiehajú rôzne kampane, kde ľuďom ukazujú strašný dopad slnečného žiarenia na pleť a aj napriek tomu je stále obrovské množstvo ľudí, ktorí sa ženú za čokoládovým opálením hneď ako vykukne prvé slnko. A to aj napriek tomu, že počet prípadov rakoviny kože každoročne narastá. Veď vravím, vo svojom okolí ich mám takých dosť. A prepáčte milí moji... môžeš prízvukovať koľko chceš, aj tak nevysvetlíš.

Nejdem sa teraz tváriť, že na slnko nevystrčím nos a vždy som od hlavy po päty ponatieraná. Nie, tak to naozaj nie je. No už viac rokov si dávam naozaj veľký pozor aby som sa nespálila. A teda najväčšou nočnou morou je pre mňa, že sa mi spáli Riško. Najväčší úspech na našej prvej dovolenke pri mori pre mňa bolo, že nemal ani raz ani len ružovkastú kožu. To, že sa nám podarilo ochrániť jeho jemnučkú kožu pred spálením bolo pre mňa najviac. A nie, nesedel celý čas schovaný a naobliekaný niekde v apartmáne :D. Mali sme so sebou zbalenú poriadnu ochranu proti nebezpečnému slnečnému žiareniu, ktorou sú kvalitné opaľovacie krémy. Rovnako, ako ju využívame vždy, keď ideme na dlhšie von. A nemusíme byť pri mori. Platí to aj na prechádzke v horách, či pri hraní na dvore. Detská koža je veľmi jemná a má výbornú pamäť. Všetko si ukladá a raz to môže spočítať. Preto sa snažím, aby mal správny základ, aby som mu teraz, keď je to ešte celé na mne zbytočne neubližovala. A tiež mu idem príkladom, tak ako to robila moja mamina (aj keď v puberte sa mohla aj roztrhnúť :D).

mini balenie do kabelky opaľovací krém detský

detská pokožka spf50 starostlivosť po opaľovaní

Tým teraz nechcem robiť zo slniečka strašiaka, veď bez neho by nebol život, dáva nám energiu, teplo, vitamíny, dobrú náladu. No každá minca má dve strany a rovnako je to aj so slniečkom. A našim pričinením je tá jeho druhá, "zlá" strana stále silnejšia. A na to netreba zabúdať a treba sa poriadne chrániť, aby sme si z neho mohli brať len to dobré.

Ja osobne na seba a aj na Riška nižší faktor ako SPF50 nepoužívam. Môj muž je samostatná kategória, tam stále ešte trochu bojujeme, no už pristúpil aspoň na SPF30, čo považujem za úspech. Minulý rok som robila intenzívnejší prieskum, keďže nás čakala prvá dovolenka s dieťaťom pri mori a Riškove prvé leto bez neustálej ochrany kočíkom. Nakúpila som viaceré prípravky na opaľovanie  a skúšala som, ktoré nám najviac sadnú. To je podľa mňa najlepší spôsob, aj keď ide trochu hlbšie do peňaženky. Nechcela som bežné drogériové opaľováky. Hľadala som niečo, čo nám sadne všetkým, bude sa ľahko rozotierať, bude vhodné na jemnú detskú pokožku, vodeodolné... Tých kritérií bolo celkom dosť. Nakupovala som preto v lekárni, pretože tam sa viem aj poradiť a ponuka mi viac vyhovuje. Kým sme nemali dieťa, tak som to tak neriešila.

Vlani sme teda vyskúšali rôzne značky a zo všetkých mi najviac vyhovovala La Roche-Posay. Preto som tento rok vôbec nešpekulovala a rovno som sa zamerala na nich. Majú dobrú ponuku, kvalitu, detskú radu, rôzne veľkosti balení, ochranu proti UVA aj UVB žiareniu a inovatívne zloženia. Cena je síce možno trochu vyššia, no kvalitné prípravky na opaľovanie, sú dobrá investícia.

opaľovacie krémy SPF50

Ja od nich napríklad celoročne používam v rámci rannej rutiny La Roche-Posay Shaka Fluide. Je to úplne ľahké mlieko SPF50 na pleť, ktoré sa výborne vstrebe a neostáva mastné, takže sa naň dá v pohode naniesť makeup. Používam ho odkedy som začala používať aktívne látky (vitamín C, retinol, niacinamid, kyseliny...). Vtedy je používanie SPF krému nevyhnutné úplne že najviac!

Na túto sezónu som nám vybrala perfektnú vychytávku, gélové mlieko pre mokrú aj suchú pokožku. Je určené pre deti, no budem ho používať aj ja. Jeho najväčšou výhodou je, že sa ľahučko rozotiera a môže sa naniesť aj namokro. Nie je to taký ten typický detský hutný krém, ktorý zanecháva bielu kožu a dieťa skôr zoderiete ako ho natriete. S týmto gélovým mliekom natieranie nie je trápenie, čo pri mojom dieťati naozaj veľmi oceňujem. A hoci sa tento rok k moru nechystáme, na dvore a pri bazéne to bude určite náš najväčší kamoš. No dobre, až po fúriku a formičkách do piesku.

Na také rýchle natretie nošteka, líčok a krku mám v kabelke vždy nejakú miniatúrku. Teraz som si objednala La Roche-Posay Anthelios dermo-pediatrics krém, so SPF50 ako inak. Je to 30ml balenie, ktoré sa vojde aj do malej kabelky a tak môžete mať ochranu proti slniečku vždy pri sebe. Je vhodný opäť aj pre bábätká. A hoci je to klasický krém, má ľahučkú redšiu konzistenciu, výborne sa rozotiera a tiež nezanecháva biely mastný film. Veď hovorím, toto je kozmetika ako stvorená pre nás :).

ochrana citlivej detskej pokožky pred slnkom

Rovnako ako je dôležitá ochrana pred vystavením pokožky slnku, tak je dôležitá aj jej regenerácia po slnení. Priznám sa, že túto časť som väčšinou zanedbávala a krém po opaľovaní som si aplikovala jedine v prípadoch, že som bola spálená a koža ma bolela. Na tento účel je super aloe vera, alebo aj kokosový olej. Ten však ostáva dlho mastný a pleť pod ním dobre nedýcha, hoci ju krásne upokojí a stiahne začervenanie. Ako ste už ale zrejme vydedukovali, ja neznášam ten mastný pocit po natretí. Preferujem ľahké krémy, ktoré sa dobre vstrebú a pleť síce ostane vláčna, hydratovaná, ale nie mastná. A tak som sa rozhodla vyskúšať starostlivosť na tvár a telo po opaľovaní opäť od La Roche-Posay. Je to gel Posthelios, ktorý spĺňa všetky vyššie spomenuté kritériá. Na rozdiel od opaľovacích krémov má jemnú parfumáciu, no vôňa je veľmi príjemná. Opäť je vhodný aj na detskú pokožku, je to veľké balenie s pumpičkou, takže ho využije celá rodina. Má 10% relipidačných a upokojujúcich aktívnych látok, takže pleť aj po spálení dostane opäť do pohody a napomáha k jej regenerácii.

Takže toto je naša slniečková výbava na tento rok. Naozaj čím som staršia, snažím sa nič nepodceňovať. A pokiaľ existujú možnosti ako pre seba niečo spraviť, prečo ich nevyužiť? U mňa jednoznačne momentálne vyhráva spomínaná kozmetika La Roche-Posay, ale nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek značku, dôležité je, že sa vôbec chrániť budete. A aké kritéria sú tie najhlavnejšie? Pri momentálnom stave ozónovej diery a teda sily slnečného žiarenia je najdlôležitejšie SPF50, nižšie vás v žiadnom prípade dostatočne neochráni. A tiež je dôležité, aby krémy mali ochranu ako pred UVB, tak aj pred UVA žiarením.

detský opaľovací gél na mokrú aj suchú pokožku

Na záver mi nedá neapelovať na mamičky. Dieťatko naozaj nepotrebuje byť opálené! Aj keď ho natriete SPF50, vitamín D zo slniečka dostane a jeho pokožka bude aspoň dostatočne chránená. Spomalíte mu tvorbu znamienok, ušetríte ho pigmentových škvŕn, poškodenia kože a dáte mu dobrý štart do ďalších rokov vystavovania sa slnku.

Užite si krásne leto nech už ho strávite vzhľadom na momentálnu situáciu kdekoľvek. A chráňte svoju pokožku ;).

Pozn.: tento článok vznikol v spolupráci s Benu Lekáreň.

PHOTOS BY: NITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *