Nezaradené

Balkónová metamorfóza

Tak sa nám to konečne podarilo. Už to budú asi aj dva roky, čo som vám sľubovala článok o premene nášho balkóna. Vtedy som sem hodila len takú inšpiráciu, ako asi by sme chceli aby vyzeral. No a niečo málo sme vtedy síce spravili, ale nebolo to úplne ono. Tento rok sme si ale povedali, že už to konečne dorazíme a balkón sa nám konečne podarilo dať do stavu, s akým sme na 100% spokojní. A dnes vám ho tu teda konečne slávnostne ukážem.

Ono pracovať s panelákovým balkónom je celkom fuška. Priestor je obmedzený, tiež zásah do fasády domu, takže na niektoré vysnívané veci môžete zabudnúť. My sme sa s tým ale vysporiadali a trúfnem si povedať, že to vyzerá naozaj dobre.

Naša oáza na leňošenie je hotová

Prvým krokom bola podlaha. Tú sme spravili hneď ako sme sa nasťahovali. Moja vízia balkóna bola tak trochu orientálna, blízky východ alebo Maroko. Tam som čerpala inšpiráciu a preto som bola nadšená, keď sme našli lino so vzorom pripomínajúcim orientálne obklady. Potom sme riešili sedenie. Lehátka by nám tam nevošli a chceli sme niečo, kde by sme mohli sedieť obaja. Záhradný nábytok je ale podľa mňa zbytočne predražený, tak sme improvizovali. Michal doniesol z práce veľkú drevenú debnu, prirobili sme na ňu kryt na pántoch a kolieska, namorili sme ju na modro a získali sme miesto na leňošenie aj s úložným priestorom. 

Potom prišiel na rad priestor na kvety a bylinky. To sme vyriešili obyčajným najlacnejším dreveným regálom z Ikea. Pôvodne sme ho chceli aj namoriť alebo nalakovať, no nejak sme sa k tomu do dnešného dňa nedostali. Ale na počudovanie je naozaj odolný a zvláda aj poveternostné podmienky. Na zimu ho ale predsa len dávame na chodbu aj s celoročnými kvietkami. 

Atmosféru sme dotvorili ešte svetelnou reťazou s lampiónikmi. Tie síce už trochu vybledli z dažďa a zo slniečka, no stále to tak pekne dotvárajú. S kvetinkami to bolo až do tohto roku všetko. Ako som ale spomínala, nestačilo to a neboli sme úplne spokojní. Takže tomu orientálnemu štýlu sme dopomohli ornamentami na skle zábradlia. 

To teda bola celkom makačka a asi najpracnejšia vec na celej úprave. Najskôr sme sklo nanovo prestriekali na bielo. Potom som spravila šablóny, cez ktoré sme modrým sprejom nastriekali ornamenty a tie som ešte obtiahla zlatou farbou. Na záver sme nalepili sklenené kamienky a dielo bolo hotové. Prestriekali sme tiež niektoré kvetináče a ako kvetináče sme využili aj plechovice od umelého mlieka (ružové na okne). Ideálne ak nechcete kupovať nové. Recyklácia sa dá využiť všestranne. Potom sme už len nasadili kvietky, paradajky, reďkovku, hrach, jahody a bylinky a ta dá...naša oáza na leňošenie je hotová. 

Nemusíte mať veľkú záhradu ani priestrannú terasu pri dome. Aj z panelákového balkóna sa dá vytvoriť útulné miesto, kde budete radi tráviť čas. A čo vy, využívate váš balkón aj inak ako na sušenie prádla?

 

PHOTOS BY: MICHAL BÉRES (blog: CHILLI MØNKEY)

(4) komentár

 1. Krásne rastlinky a bylinky, skvelý spôsob na využitie priestoru!

  1. Nita hovorí:

   Ďakujem 🙂

 2. Nádhera!! Takto nejako si predstavujem balkónik aj ja 🙂 Kým sme boli v predošlom podnájme, snažila som sa o niečo podobné, no času bolo málo a potom sme ho už museli dať preč. Snáď niekedy v budúcnosti 🙂

  1. Nita hovorí:

   Ďakujeme. Raz si taký spravíš vo vlastnom a bude určite nádherný 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *