Mama svet Móda Nezaradené

Áno beriem! Strašiak dnešnej doby.

Už som sa nad tým zamýšľala v jednom článku, ktorý som vtedy písala pre iný web. Nedá mi to však a opäť sa musím k tejto téme vrátiť. Prečo majú v dnešnej dobe ľudia taký veľký problém so záväzkami? Keď sa pozriem na svoju generáciu a o niečo starších, väčšina z nich má priam husinu, keď sa povie slovo manželstvo. Poväčšine sú to prirodzene muži, ale nájdu sa aj ženy. Deti? Tie radšej ani nespomínajme. 

Ja osobne vnímam manželstvo ako prirodzený vývin vzťahu medzi dvoma ľuďmi, ktorí sa ľúbia a sú rozhodnutí spolu žiť. Malo by prísť v určitom bode vzťahu, ktorý je síce u každého niekde inde, no ja by som ho stanovila najneskôr niekde po 5-7 rokoch "chodenia spolu". Z pozorovania viem, že to je taká hranica, kedy je vzťah nazvime to "prechodený" a pokiaľ nepríde ďalšia fáza, väčšinou sa skôr či neskôr skončí. Vedela by som vám tu vymenovať niekoľko prípadov, kedy to tak bolo. Ak táto zmena statusu z priateľky/priateľa na manželku/manžela nepríde, akoby sa strácal zmysel vzťahu. Akoby už nebolo na čom pracovať, nie je tu ďalšia výzva, nový podnet či míľnik.

svadobné fotografie

Dnes sa svadba a manželstvo vníma len ako papier, ktorý predsa nie je podstatný "veď sa ľúbime a to nám stačí, papier nič nezmení." Dovolím si oponovať. A hoci je veľmi ťažké to vysvetliť, no ten papier naozaj niečo zmení. Od pocitov samotných po status partnera. Už to nie je len "cudzia" osoba s ktorou žijeme, je to naša rodina. A rodinu prirodzene vnímame inak. Aj keď možno podvedome, no inak sa k nej chováme. Zmení sa naše vnímanie celého vzťahu. Uvedomujeme si, že problémy treba inak riešiť, že už nie je také jednoduché zdupkať, prirodzene nás to núti viac na vzťahu pracovať. Ak ani toto nie je argument, tak potom čo také právo na informácie, napríklad o našom zdravotnom stave? Nejdem maľovať čerta na stenu, no ak sa nám niečo stane, skončíme v nemocnici, tej osobe s ktorou žijeme, ktorú tak veľmi ľúbime a jej na nás záleží viac než na sebe, ani len nepovedia čo s nami vlastne je.

Prečo keď si spolu môžeme vziať hypotéku, nemôžeme sa rovno aj zosobášiť? Bojíme sa veľkého záväzku, no ktorý je väčší?!

Áno, toto je článok, ktorý lobuje za manželstvá. Rozhodla som sa ho napísať, pretože mi to nie je ľahostajné a bola by som rada, keby sa vnímanie manželstva zmenilo. Pretože manželstvo je krásne. A so štatistikami rozvodovosti na mňa nechoďte! To by sme tu mohli vytiahnuť napríklad štatistiky nehodovosti a autá sa napriek tomu predávajú ako teplé rožky.

Chcete ďalší argument prečo sa sobášiť? Tak tu je. Ak sa s partnerom alebo partnerkou rozhodneme mať deti. Áno, toto už je veľký záväzok, tak prečo ak dokážeme pristúpiť na ten, tak nám taký veľký problém robí pristúpiť na sobáš. Urobiť z nás ozajstnú rodinu s rovnakým priezviskom. Aby to dieťa, v čase keď si to už bude uvedomovať, nemalo chaos v tom, prečo sa ono volá inak ako maminka. Pretože priznajme si, tak to v dnešnej dobe chodí. Zamyslite sa, koľko máte okolo seba detí, ktoré majú iné priezvisko ako ich vlastná mama. No, dokázali ste to spočítať? A príde vám to prirodzené?

obrúčky

Ďalšou vecou, ktorá ma zaráža a zároveň mrzí, je že keď jeden z partnerov po manželstve túži, ale druhý nie, vždy sa podriadi ten prvý. Prečo sa tak ľahko dokážeme vzdať svojho sna, svojich princípov, svojho zmýšľania? Častejšie sú to samozrejme ženy, sme od prírody emotívnejšie a vnímame tieto veci inak. Prečo sa ale stiahneme a z čistej lásky prestaneme chcieť? Čo keby aj ten druhý, z čistej lásky, o ktorej sa nás snaží presvedčiť, ustúpil. Keď je to pre neho LEN papier, tak nech nám ho dopraje (ideálne bez frflania a kazenia radosti) a budú všetci spokojní.

A už som sa asi priveľmi rozohnila. Myslím si, že môj postoj k manželstvu ste veľmi dobre pochopili. Ja nechcem na nikoho tlačiť a akceptujem, že je to každého osobná vec. No argumentovať by som vedela ešte dlho. Toto je jedna z diskusií, narozdiel od politických či náboženských, ktorým sa nevyhýbam a dokážem diskutovať naozaj horlivo. Možno som staromódna, no myslím si, že manželstvo by nemal byť trend, ale niečo stále a prirodzené. Nie je to len veľká veselka pre rodinu a priateľov.  Je to istota, ktorá pretrváva naprieč generáciami. A mali by sme si ho vážiť hoci aj ako právo slobodne voliť. Pretože dnes už máme právo vybrať si, koho si vezmeme, čo je v niektorých krajinách ešte stále nepredstaviteľné. Tak prečo sa stalo takým veľkým strašiakom?

Som však rada, že sa ešte stále nájdu ľudia, ktorí manželstvo vnímajú podobne alebo rovnako ako ja. Okrem môjho muža sú to napríklad aj niektoré blogerské kolegynky, ktorých som sa spýtala, čo pre ne manželstvo znamená. Ich odpovede ma miestami až dojali, pretože som sa dokázala stotožniť s každou jednou. A verím, že aj takáto malá osveta dokáže pozmeniť ten skreslený názor na manželstvo, ktorý v dnešnej dobe panuje. Verím, že tento trend nesobášiť sa pominie a manželstvo sa opäť stane prirodzeným krokom vo vzťahu medzi dvoma ľuďmi, ktorí sa ľúbia.

 

Style of Becca

"Pre mňa nie je manželstvo len formalitou alebo kusom papiera. Je to pre mňa záväzok na nejakej vyššej úrovni a to aj z právneho hľadiska. Brali sme sa z lásky (ja som teda o svadbe nikdy neuvažovala, pokiaľ som nestretla svojho manžela), avšak z našej skúsenosti je jednoduchšie spoločne budovať a stavať vysnívaný život, keď máme rovnaké meno a sme zosobášení. A nech si hovorí kto chce čo chce, ten pocit vo vzťahu je iný. A keď ma môj manžel pred niekým nazve "moja žena" alebo "moja manželka", pradiem blahom. 

Nemyslím si, že manželstvo je dôkaz silnejšej lásky, to určite nie, kto chce nech sa nesobáši. Na druhej strane, ak dvaja vedia, že chcú byť spolu, nevidím dôvod sa nevziať. Áno z právneho hľadiska je to výhodnejšie pre oboch partnerov. Láska je krásna, ale vzťahy nie sú iba o láske, aj keď tá je základ. No a taký vtip na záver od jednej mojej známej - v 40-ke je vždy lepšie byť rozvedená, ako slobodná."

 

 

Romilikes

"Som klasik. Aspoň čo sa manželstva týka, pre mňa je to niečo ako základný kameň, na ktorom potom môžem vystavať celú rodinu. Hovoriť môjmu drahému PÁN MANŽEL, to bol prvý krok k tomu, aby som ho teraz mohla oslovovať TATINO. Musím povedať, že nám manželstvo prinieslo veľa, aj keď sa vlastne takmer nič nezmenilo. Pre mňa je to znak toho, že sme rodina, pretože takto sme sa rozhodli dobrovoľne a verím, že na celý život.

Ako pár sme spolu deviaty rok. Ako manželia štvrtý a máme spolu dve deti. Takže náš vzťah už prešiel kadejakými zmenami."

 

 

 

Stanclová Ivana

"Manželstvo beriem ako vedomé rozhodnutie dvoch slobodných ľudí, ktorí chcú kráčať ruka v ruke spoločným životom. Manželstvo, ale aj vzťah bez manželstva vnímam ako kvetinu, o ktorú sa treba starať, inak zahynie. Manželstvom dávame vzťahu dvoch ľudí nejakú vyššiu hodnotu a sľub, že to berieme naozaj vážne, že sa budeme snažiť zo všetkých síl byť oporou tomu druhému a že budeme spoločne násobiť šťastie a deliť sa o bremená."

 

 

 

 

Zrzkastyle

"Manželstvo je pre mňa osobne veľmi prirodzeným vyvrcholením vzťahu dvoch ľudí, ktorí sa ľúbia. Je to akoby vyšší level vzťahu a potvrdenie, že sú presvedčení o tom, že k sebe patria a chcú žiť svoj život jeden vedľa druhého. Veľmi ma mrzí, že dnešná doba manželstvu nepraje. Že mám väčšinu kamarátok, ktoré žijú dlhodobo vo vzťahu, a aj s deťmi, ale ich partneri nemali tie gule vziať si ich za ženy a nechávajú si zadné vrátka. Veď je jednoduchšie rozísť sa s niekým bez papierov, ako sa musieť rozvádzať. Je to zbabelé podľa mňa a mrzí ma to za kamošky, ktoré po manželstve úprimne túžia
a nedočkajú sa ho.

Ja som mala šťastie na muža, ktorý manželstvo ctí rovnako ako ja a nemusela som ho doňho tlačiť. Manželstvo znamená pre mňa lásku, istotu, rodinu, pevný vzťah, ktorý by naozaj nič nemalo rozdeliť. Po 10 rokoch manželstva už konečne chápem čo znamená to v dobrom aj zlom, v zdraví aj chorobe a po pravde, sama by som to nevymyslela lepšie. Presne o tom je manželstvo. Mať po boku niekoho, kto nezdupká pri prvom náznaku problému, ale bude za vzťah bojovať a v konečnom dôsledku to ten
vzťah posilní.

Pre mňa nejde o papier, akt, alebo obrúčku. Pre mňa ide o vzťah, istotu, rodinu a bezpečie.
A o naplnenie lásky v toľkých fázach, škálach a podobách, ktoré slobodný človek idúci
z krátkodobého vzťahu do ďalšieho nemá šancu zažiť a oceniť.
Kiežby všetci muži boli natoľko silnými a statočnými aby sa nebáli priznať si, že stráviť celý život len
s jednou ženou je to najlepšie čo sa im môže stať. Samozrejme musia si tú ženu vedieť dobre vybrať."

 

 

The Blond Zebras

"Ja som odjakživa patrila k fanúšikom manželstva. Moji rodičia mi boli vždy krásnym vzorom, ako by to mohlo fungovať, oslávili už 30. výročie svadby, a tak bolo vždy pre mňa prirodzené, že sa raz budem chcieť vydať aj ja. Keď už pre nič iné, tak je manželstvo pre rodinu praktickejšie ako žiť dlhodobo bez neho.

No pre mňa je to v prvom rade symbolický zväzok - sľub, že svoju polovičku budem milovať a rešpektovať celý život, že sa budeme navzájom chrániť, dôverovať si a vo všetkom sa podporovať. Že budeme ešte silnejší tím ako doteraz, keďže budeme zdieľať aj spoločné priezvisko a deliť sa aj o svoje rodiny.

Manželstvo ale nevnímam ako niečo tradičné alebo “povinnú jazdu” a už vôbec nie v ponímaní “zväzku jedného muža a jednej ženy”. V politike sa pojem manželstvo veľmi zneužíva a možno aj to kazí pohľad naň ľuďom, ktorí v neho príliš neveria. Mne moju vieru upevňuje fakt, že môjho budúceho manžela ľúbim už hádam od nepamäti a že si pri sebe na zvyšok života neviem predstaviť nikoho iného. Takže sa teším, že k sebe budeme patriť už aj tak oficiálne a pred zákonom."

 

Baby mi poslali naozaj krásne odpovede. Zámerne som kočky vybrala v takomto zložení. Zuzka, Romi a Rebeka sú v manželstve rôzne dlho. A aj napriek dlhšej či kratšej dobe, sú ich názory podobné. Ivka si jedným manželstvom prešla a hoci to nevyšlo, nezanevrela, spoznala novú lásku a čoskoro sa opäť vydáva. No a Mirka? Tá je čakateľkou na vstup do tohto krásneho zväzku, keďže je pomerne čerstvo zasnúbená a svadbu ešte len chystajú. So snúbencom sú spolu už dlhé roky, no rozhodli sa svoju lásku spečatiť aj takýmto sľubom. A ja im fandím, rovnako ako všetkým ostatným kočkám. Držím im palce, aby im tie manželstvá klapali ako hodinky. A aj keď občas príde nejaký mráčik, tak ho treba zahnať, spomenúť si na sľub, ktorý sme dali a nevzdať to.

Budem rada, ak mi napíšete aj vy vaše názory na manželstvo, aj pokiaľ sú opačné. Uvítam nové argumenty, či už za alebo proti.

PHOTOS BY: NITA

(4) komentár

 1. Tak tento článok som doslova zhltla Anit! To sa mi teda často nestáva. Napísala si to skvele a takisto sa vyjadrili aj baby <3.

  Ja som popravde túto tému ešte neriešila a ani veľmi neriešim, keďže nemám šťastie v láske, aspoň zatiaľ. Tým pádom je ťažké vyjadrovať sa, a tiež treba brať do úvahy, že človek môže rýchlo zmeniť názor. Niekedy si človek povie, že sa nechce vydávať/ženiť a naraz bum, stretneš lásku, s ktorou ti to celé dáva zmysel a chceš vzťah posunúť ďalej, t.j. vziať sa.

  Musím však povedať, že tento článok mi prehovoril do duše a celkom som sa nad tým zamyslela, a keď tak zhodnotím, dáva to zmysel, čo ste všetky napísali :).

  VLADIES

  1. Nita hovorí:

   Ďakujem, teším sa z toho. Taký bol môj zámer a keby mal osloviť len jedného človeka, tak som vďačná. No verím, že som trochu prinútila zamyslieť sa nad tým viacerých.

 2. Sabi hovorí:

  Na začiatok musím povedať, že ťa veľmi chválim za výber témy, lebo v blogosfére sa o tomto podľa mňa až tak často nehovorí, resp. som nič také nezaznamenala. Je vidieť, že toto je skutočne ,,tvoja parketa” a možno by si mohla spraviť aj nejaké pokračovanie článku, čo myslíš? 😉 Tvoje argumenty sú ozaj dobré a väčšina z nich je naozaj nepriestrelných, oceňujem hlavne prirovnanie s nehodovosťou. 😀 Čo sa týka mňa, ja som si plne vedomá všetkých (hlavne právnych) výhod manželstva, ale aj napriek tomu sa radím k tým, ktorých to nejako neláka a proste to necítim. Priateľ je však úplný opak a som zvedavá, kde raz spravíme kompromis. 😀

  Sabi z blogu Beautiful savage

  1. Nita hovorí:

   Ďakujem, takýto koment si naozaj veľmi vážim. Hlavne od niekoho, kto manželstvu nie je naklonený. A na to prirovnanie k nehodovosti som celkom pyšná 😀 Mám v pláne viac takto povedzme vzťahovo ladených článkov, neviem či sa budú dať úplne považovať za pokračovanie tohto, ale každopádne budú v podobnej téme. A inak verím, že kompromis raz nájdete 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *