Krása

Ako na krásne a zdravé nechty

Hovorí sa, že vlasy sú koruna krásy. Ale čo také nechty a celkovo ruky? Tie tiež tvoria prvý dojem. Prvý pohľad síce možno padne na tvár a vlasy, no pri podaní rúk vnímame hmatom. A to, čo nám nie je príjemné na dotyk, nám je automaticky menej sympatické. Ja osobne si ruky veľmi všímam. Preto je pre mňa dôležité, aby aj tie moje boli upravené.

Čo najviac neznášam, keď má niekto vyhryzené nechty. Joj ako sa na to zle pozerá. Necht vyhryzený, okolo samí záder. Nie je to nič príjemné podávať si s takým človekom ruku. Osobne by som napríklad nemohla byť s mužom, ktorý má také ruky. To by musel ako prvé dať do poriadku, keby sa ma chcel dotýkať. Ak by ma pravdaže vôbec dokázal zaujať. Nerobte to! Nehryzte si nechty, ja viem že je to zlozvyk a zlozvykov sa ťažko zbavuje. Sama ich mám niekoľko, no ak chcete dobre pôsobiť, v biznise alebo súkromí, spravte všetko pre to aby ste sa tohto zlozvyku zbavili.

dlhé nechty

Ďalšia vec, ktorú by si mali uvedomiť predovšetkým ženy je, že nie každým rukám sa hodia dlhé nechty. Viem, že takmer každá žena túži po krásnych pazúrikoch. No na niektorých rukách to naozaj nevyzerá dobre. Pokiaľ máte krátke prsty, prípadne trochu silnejšie, kratučké a malé nechtové lôžko, pravdepodobne budú vaše prsty s dlhými drápkami, najmä tými umelými, vyzerať ako kuracia nôžka. A to žiadna z nás nechce. To isté platí, pokiaľ vám nechty rastú tak povediac divoko. Krútia sa, alebo sú príliš vystreté a neviete im udržať pekný tvar? Vtedy ich radšej skráťte. Aj krátke nechty, pokiaľ sú upravené,môžu vyzerať pekne.

nechty

Zásady krásnych nechtov

Často sa ma na Instagrame pýtate, ako sa starám o nechty, že ich mám také dlhé a zdravé. No pravdu povediac, je to genetika. Napriek tomu aj moje nechty majú občas horšie obdobie, preto dodržiavam pár zásad. Nejaké tipy som vám zhrnula v nasledujúcich bodoch:

 1. Základom zdravých nechtov je samozrejme správna strava. Aj nechty potrebujú vitamíny rovnako ako vlasy. V podstate aj tie isté - zinok, selén a vitamín B.
 2. Nechty sú spolu s vlasmi a pleťou najlepším ukazovateľom, že sa s našim telom niečo deje. Pokiaľ pretrváva ich zlý stav, treba hľadať príčinu zvnútra. Ideálne je dať si spraviť komplexné lekárske vyšetrenie a požiadať aj o pečeňové testy, vyšetrenie zažívacieho ústrojenstva a netreba zabudnúť aj na ženské veci.
 3. Ak máte tieto dve veci vyriešené, môžeme sa začať o ne starať. Na začiatku ich určite udržujte krátke, kým spevnejú. Predídete tým zbytočnému lámaniu a štiepeniu.
 4. Nechty je najlepšie strihať po kúpeli, kedy sú mäkké a nebudú sa štiepiť.
 5. Nikdy ich nepilníkujte hrubým pilníkom. Radšej dlhší čas, ale jemnejšie. Najlepšie sú jemné sklenené pilníky, prípadne papierové. No naozaj vyberajte také, aby neboli príliš drsné. Pokúste sa vyhnúť kovovým pilníkom, ktoré sú drsné a necht nepilníkujú, ale skôr otrhávajú.
 6. Kožičku okolo nechtov NIKDY nestrihajte. Ak vám ju ide strihať manikérka, utekajte od nej. Treba ju len jemne zatláčať, tiež po kúpeli, kedy je poddajnejšia. Najlepšie je na to pomarančové drievko. Pravidelným zatláčaním predídete záderom.
 7. Pokiaľ si nechty lakujete, zákonite si ich aj odlakovávate. Všímajte si, či odlakovač, ktorý používate obsahuje acetón. Pokiaľ áno, aj ten môže stáť za vašimi vysušenými nechtami. Snažte sa mu vyhýbať, pokiaľ vaše nechty nie sú v dobrej kondícii. Ak ho ale váš odlakovač obsahuje, ruky si po odlakovaní poriadne umyte a nakrémujte, na nechty použite aj nejaký výživný olejček.
 8. Nechty sa môžu lámať a byť vysušené aj z mydiel. Preto treba používať šetrné prípravky. Mne napríklad vadia klasické tuhé mydlá, pokožku na rukách z nich mám napnutú a vysušenú. Mydlo treba z rúk poriadne opláchnuť a aspoň ráno a večer používať hydratačné krémy.
 9. Pri používaní čistiacich prostriedkov na domácnosť vždy používajte rukavice. Aj keď používate prírodné prípravky, alebo len ocot a kyselinu citrónovú. Všetky tieto veci vysušujú! Pokiaľ máte nechty vo veľmi zlom stave, je ideálne používať rukavice aj pri umývaní riadu.
 10. Aj na nechty platí, rovnako ako na pleť a vlasy, že hydratovať treba aj zvnútra. Preto nezabúdajte na pitný režim.
 11. Ak sa vám nechty zafarbia od laku do žlta, vyskúšajte ich potierať citrónom. Nezabudnite ho však po kúre vždy poriadne opláchnuť a ruky natrieť!
 12. Správny postup lakovania nechtov je nasledovný: 1. vrstva podlak, potom dve vrstvy farebného laku a na záver ešte priehľadný nadlak v jednej vrstve. Každú vrstvu nechajte dobre uschnúť.
 13. Na záver mám pre vás tip na nalomený necht. Mne vadí, pokiaľ má niekto dva nechty zlomené, krátke a zvyšok silou mocou udržiava dlhý. Pokiaľ sa jeden necht zlomí mne, idú dolu všetky a pestujem od začiatku. Ak sa mi ale necht len trochu nalomí od kraja, dá sa to ešte zachrániť. V prvom rade vás prosím, nikdy, ale naozaj NIKDY si nedávajte na necht sekundové lepidlo! Keď už, tak lepidlo určené na nechty. Ja si nechty opravujem nasledovne. Zoberiem si vreckovku, takú tú z krabice, tie sú jemné a hladké. Odstrihnem si kúsok aký potrebujem a rozdelím ho na vrstvy. Nanesiem priehľadný lak, priložím jednu vrstvu vreckovky, nanesiem opäť lak a opäť vrstvu, zopakujem ešte jeden až dva razy a nechám poriadne uschnúť. Potom prelakujem farebným lakom a nadlakom. Necht síce už nie je stopercentne pevný, no väčšinou mi vydrží, kým zalomená časť vyrastie a môžem ho skrátiť.

krásne ruky

Ak by ste mali nejaké ďalšie otázky, pokojne mi napíšte a ja sa vám ich pokúsim zodpovedať. Verím, že vám tieto tipy pomôžu a podarí sa vám dopestovať nechtíky podľa vašich predstáv.

PHOTOS BY: MICHAL BÉRES (blog: CHILLI MØNKEY)

(5) komentár

 1. Ani, ty máš fakt nádherné nechty 🙂 Ja som po ocinovi zdedila palce, ktoré sú širšie ako dlhšie 😀 Ale nehryziem si ich…len tak žiaľ vyzerajú. Kedysi som mávala gelové, vždy som sa z nich vytešovala, no už mi to prekáža pri varení a pečení. V každom prípade fakt klobúk dole, ako sa o ne staráš. 🙂 Ja by som sa mala dokopať k tomu aby som si viac krémovala ruky, pretože o pár rokov budem ako korytnačka 😀

  1. Nita hovorí:

   Ďakujem 🙂 viem, že s nechatmi je to ťažké a každý ich má iné, pri dobrej starostlivosti ale podľa mňa môžu vyzerať dobre každé. Len si treba nájsť to svoje, čo im pristane. A je super, že si nechty nehryzieš. Ono to vidno čo sú nechty ohryzené a čo sú tak “od prírody”. Teda aspoň ja to rozoznám 😀

 2. Sabi hovorí:

  Tvoje ruky sú veru nádherné, ženské a elegantné. 🙂 A musím len súhlasiť, že sklenené pilníky sú najlepšie. Super článok!

  Sabi z blogu Beautiful savage

  1. Nita hovorí:

   Jaj ďakujem, si poklad 🙂

 3. Tyyjo, tak o tom 13. bodu slyším poprvé, to musím někdy vyzkoušet 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *