Nezaradené

Advent calendar, #4: Book tips


Tento druh článku som na blogu ešte nemala. Maximálne som vám nejakú knihu ukázala v New in, no inak som sa knihám nevenovala. Neznamená to však, že by som nečítala. Práve naopak, čítam dosť a rada. Knihy zbožňujem a rada ich kupujem. Mám takú malú úchylku – knihu potrebujem vlastniť. Hlavne ak ma nejaká naozaj zaujme, nestačí mi mať ju požičanú z knižnice. Chcem ju mať v tej vlastnej. A tak som schopná na knihy minúť nehorázne peniaze (asi ako na kozmetiku) a tiež knihy veľmi rada dostávam do daru.

Nerada ich však požičiavam a keď už, tak si veľmi dobre ustrážim, aby sa mi kniha vrátila. Kníh sa nedokážem vzdať a nikdy by som nebola schopná nejakú nechať napríklad v tých búdkach, kde ľudia odkladajú už prečítané knihy. Mám k nim vrúcnejší vzťah ako ku ktorejkoľvek kabelke či topánkam v mojom šatníku. Možno to má nejakú nadväznosť na moju posadnutosť papierom, to neviem no v každom prípade, knihy sú moja ďalšia láska.
Preto som si pre vás dnes pripravila pár tipov, ktoré knihy sa oplatí mať vo svojej knižnici. Je to výber z každého rožka, preto som presvedčená, že si každý vyberie.

Začnime tak zľahka a to románom. Lindsey Kelková píše veľmi príjemné ženské romány. Je to ľahké čítanie, pri ktorom nemusíte veľmi premýšľať, oddýchnete si, no dej vás zaujme, pobaví a možno sa v jej hlavných hrdinkách nájdete. Ja som zatiaľ čítala niekoľko príbehov na pokračovanie o Angele, ktorá sa rozhodla zásadne zmeniť svoj život a nie vždy to išlo ľahko. Knihy sú písané veľmi sviežo a sú plné úsmevných momentov. Na dlhé zimné večery ako stvorené.

Ďalšou skvelou knihou je tá od Cameron Diaz, Miluj svoje telo. Priznám sa, nie som príliš na motivačnú literatúru ani na knihy o zdravom životnom štýle. Táto bola moja prvá, o tej ďalšej o chvíľu. No Miluj svoje telo som si chcela veľmi dlho prečítať. Možno to bolo len tým, že je od Cameron, ktorú mám ako herečku a ženu veľmi rada, no niečím ma tá kniha oslovila a ja som čakala kým trochu zlacnie. Určite ste už o tejto knihe počuli a možno ste nad ňou len mávli rukou. No dajte jej šancu. Je veľmi dobre napísaná, ľahko sa číta. Zložitejšie veci sú v nej pekne vysvetlené a rozprávaná je tak, ako by ste sedeli oproti Cameron a ona vám sama rozprávala všetko o sebe. Na nič sa nehrá, priznáva sa ku svojim nerestiam v stravovaní, nie je ofenzívna a netlačí vás do rapídnej zmeny jedálnička ani do tvrdého cvičenia. Dáva tipy ako postupne naskočiť na túto vlnu. A ak sa aj nebudete držať všetkých tipov, niečo si z knihy určite zoberiete.

Ďalšou knihou o zdravej životospráve je aj Ajurvéda na každý deň. Je to kuchárka, no na začiatku je v niekoľkých kapitolách pekný úvod o čom vlastne Ajurvéda je a čo nájdete na ďalších stránkach knihy. Nemusíte meniť svoju vieru ani presvedčenie, o to tejto knihe nejde. Keď už nič iné, nájdete v nej nové a svieže recepty, ktorými môžete oživiť svoj jedálniček a spraviť niečo pre svoje zdravie.

Túto knihu som chcela od chvíle, ako som ju prvý raz videla v kníhkupectve. Lenže tá cena – stála takmer 50 Eur. Nakoniec som ju dostala ako darček. Mali ste vidieť tú radosť v mojich očiach. Je to veľmi dobre napísaná biografia o velikánovy zo sveta financií. Od detstva, cez prvé podnikateľské úspechy až do dnešnej doby. Warren Buffett je inšpiratívna osobnosť, múdry chlap a odborník na financie. Kniha by sa dala nazvať aj motivačnou literatúrou, pretože keď ju budete čítať, dostanete chuť dokazovať veľké veci.

Kniha Bez slov od Thorstena Havenera bola v kníhkupectve opäť medzi motivačnou literatúrou. Viem, že som písala, že na takéto knihy nie som. No túto knihu by som tam ani nezaradila. Podľa mňa do tejto kategórie nepatrí. Priznám sa, na prvý pohľad ma zaujal obal. Je na ňom sympatický, ba až krásny chlap. Keď som ju zobrala do ruky a prečítala si zadnú stranu, položila som ju naspäť. Záujem nejak opadol. Respektíve, nebola som si istá, či knihu prečítam. Keď som ale obišla celú predajňu a nič iné nenašla, opäť som ju zobrala do ruky a tentokrát aj domov. A neoľutovala som. Je to skvelá kniha, ktorá učí ako sledovať a vyhodnotiť reč tela. Ako s ľuďmi komunikovať a ako sa pripraviť na vystúpenia na verejnosti, ale tiež ako si poradiť s prešibanými potomkami. Je doplnená príbehmi z autorovho života a skvelými cvičeniami, pri ktorých si môžete rovno vyskúšať o čom vlastne píše. Určite túto knihu odporúčam

A na záver kniha o etikete. Mám pocit, že na tú sa v dnešnej dobe už príliš dôraz nekladie. A to je škoda. Myslím si, že poznať aspoň základy slušného správania a riadiť sa nimi je dôležité. Kto má komu ako prvý podať ruku, ktorý príbor zobrať na dezert, akú farbu oblečenia zvoliť na ktorú príležitosť a podobne. To všetko v tejto knihe nájdete. Som presvedčená, že by mala byť v každej jednej domácnosti a všetci by ju mali mať aspoň zbežne naštudovanú. Hneď by bolo na svadbách menej žien v čiernych šatách, na plesoch menej polonahých a pri zoznamovaní menej rozpakov.

Napíšte mi do komentárov svoje obľúbené knihy, rada sa aj ja inšpirujem a možno doplním svoju knižnicu o ďalší knižný skvost.

COLLAGE BY: NITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *